babesia ne demek?

  1. Piroplasmia alt sınıfında, Piroplasmida takımında ve Babesiidae ailesinde yer alan evcil ve yabani hayvanlar ve insanlara keneler tarafından taşınan, konakta alyuvarlar içerisinde tek tek veya çiftler h
  2. Hayvanlar ve insanlarda hastalıklara yol açan tek hücreli bir parazit
  3. Bkz. babeziya

babeziya

  1. çift tırnaklı hayvanlarda (koyun, sığır) piroplazmozis (babeziyoz ) oluşturan, protozoa cinsi (babesidae ) bir kan paraziti; tek hücreli hayvansal parazitlerin bir cinsi.
  2. (en)Babesia

Babesia argentina

  1. Orta ve Güney Amerika'da sığır babesiozisinin etkeni. Etken Orta ve Güney Amerika'da Boophilus microplus, Avustralya'da ise B. microplus ve B. australis türü keneler tarafından taşınmaktadır.

Babesia bigemina

  1. Orta ve Güney Amerika, Avrupa'nın belirli bölgeleri, Kuzey, Orta ve Güney Afrika, Orta Doğu, Batı Hindistan'da sığır babesiozisinin etkeni. Etken çeşitli keneler tarafından ama özellikle Boophilus annulatus ve B. microplus türü keneler tarafından taşınmaktadır.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

Babesia argentinaBabesia bigeminaBabesia bovisBabesia caballiBabesia canisBabesia catiBabesia divergensBabesia equiBabesia felisBabesia gibsonibabes and sucklingsbabebabe in armsbabe in the woodsbabefestbabek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın