insan bakısı ne demek?

 1. İnsan bağırsaklarından yararlanarak uygulanan bakı türü. bk. bakı. krş. hayvan bakısı, karaciğer bakısı, kemik bakısı.
 2. (en)Anthropomancy.
 3. (fr)Anthropomancie

insan babesiozisi

 1. Babesia divergens ve B. microti türlerinin neden olduğu, genellikle Ixodes scapularis türü kenelerle ve bazen kan transfüzyonuyla da bulaşabilen, anemi, hemoglobinemi, hemoglobinüri, sıtma benzeri bir ateş, titreme, terleme, miyalji, bulantı, kusma, dalak büyümesi gibi belirtilerin görüldüğü protozoer hastalık.
 2. (en)Human babesiosis).

insan bağışıklık yetersizliği virüsü

 1. (en)Human immunodeficiency virus.

bakı

 1. Özellikle dağlık yörelerde bir yamacın güneş ışınlarına, güneye veya kuzeye karşı konumunu belirleyen, bunun sonucu olarak da doğal şartlarını tespit eden durumu.
 2. Denetleme.
 3. Fal.
 4. Her yörede, özellikle dağlık yörelerde bir yamacın güneş ışınlarına, güneye ya da kuzeye karşı konumunu belirleyen ve bu nedenle doğal koşullarını saptayan durumu.
 5. Ağlayan. (Osmanlıca'da yazılışı: bâkî)
 6. (C.: Buk'an) Medine şehrinde bir makbere yeri. (Osmanlıca'da yazılışı: bakî')
 7. (en)Aspect.
 8. (en)Fortune fal.
 9. (en)Inspection teftiş.
 10. (fr)Exposition "topographique"

Türetilmiş Kelimeler (bis)

insan babesiozisiinsan bağışıklık yetersizliği virüsüinsan başlıinsan başlı atinsan biçimcilikinsaninsan aklını aşaninsan anatomisiinsan ayağı değmemişinsan ayaktan, at tırnaktan kaparinsan azmanıinsainsaat derziinsaat sahasiinsafinsaf etmekbakıbakıabakıcıbakıcı inekbakıcılık
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın