golgi apparatus ne demek?

 1. Golgicisimciği

Golgicisimciği

 1. Hücre sitoplazmasında sentez olaylarında görevli, ışık mikroskobunda gümüş boyalarıyla görülebilen, elektron mikroskobunda kesecik, vezikül ve yoğunlaştırıcı vakuoller biçiminde olan, glikoproteinler, mukopolisakkaritler, lipoproteinler, kıkırdak ve bağ dokusu maddeleri, bitki hücrelerinde selülozlu maddelerin üretiminin yapıldığı, ökaryot hücrelerin sitoplazmasında, çekirdeğin yakınında üst üste dizilmiş, zarla kaplı yassı keselerden oluşan hücrenin zarsel organeli, Golgi kompleksi, golgi cihazı. Cis Golgi, orta Golgi ve trans Golgi adlı üç kısımdan oluşur. Lipoproteinlerin ve karbonhidratların üretiminde, proteinlerin paketlenmesinde, akrozom ve orta lamel oluşumunda görev yapar.
 2. (en)Golgi apparatus.

golgi aparatı

 1. Golgi aygıtı.
 2. (en)Golgi apparatus.

golgi aygıtı

 1. Bk. Golgi kompleksi
 2. Ökaryotik hücrelerin kompleks bir hücre içi organeli olan, vakuol ve veziküllerle bağlantı oluşturan ve sisterna denen sayısız düz keseleri kapsayan, proteinlerin oluşmasından sonra modifiye edilmesinde görev yapan, glikoproteinler, mukopolisakkaritler ve diğer maddelerin karbonhidrat yan zincirlerinin oluşturulduğu yer, golgi aparatı, golgi cihazı, golgi kompleksi.
 3. (en)Golgi apparatus.

apparatus

 1. Bkz. aparat
 2. Aygıt, cihaz, alet.
 3. Takım, aletler, makine, levazım
 4. Politik bir örgütün bir kısmı
 5. Vasıta, aparey

Türetilmiş Kelimeler (bis)

golgi aparatıgolgi aygıtıgolgi bodygolgi cihazıgolgi cisimcigigolgi complexgolgi hücresigolgi kompleksigolgi korpüsküllerigolgi solüsyonugolgol atan oyuncugol atmakgol çizgisigol olmakapparatusapparatus digestoriusapparatus digestoryusapparatus lacrimalisapparatus lakrimalisapparatus respiratoriusapparatus respiratoryusapparatus suspensorius lentisapparatus suspensorius mammariusapparatus suspensoryus lentisapparatchikapparare
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın