golgi aygıtı ne demek?

 1. Bk. Golgi kompleksi
 2. Ökaryotik hücrelerin kompleks bir hücre içi organeli olan, vakuol ve veziküllerle bağlantı oluşturan ve sisterna denen sayısız düz keseleri kapsayan, proteinlerin oluşmasından sonra modifiye edilmesinde görev yapan, glikoproteinler, mukopolisakkaritler ve diğer maddelerin karbonhidrat yan zincirlerinin oluşturulduğu yer, golgi aparatı, golgi cihazı, golgi kompleksi.
 3. (en)Golgi apparatus.

golgi kompleksi

 1. Ökaryot hücrelerin sitoplâzmasında, zarlardan yapılmış birkaç tane iç içe yassı keseler şeklinde, toplu ya da dağınık hâlde bulunan, lipoproteinlerin ve karbohidratların sentezinde, proteinlerin paketlenmesinde, akrozom ve orta lâmel teşekkülünde görev yapan bir organel. Granüllü endoplâzmik retikulumdan kopan parçaların birleştiği yassı Golgi kesesi cis Golgi retikulum olarak, en dış bağımsız keseler cis Golgi, en iç keseler trans Golgi, ikisi arasındaki keseler medial Golgi, en içte küçük zar keselerin koptuğu yassı keseler ise trans Golgi retikulum olarak adlandırılır. Golgi cihazı, Golgi aygıtı, diktiyozom.
 2. Golgi cisimciği.
 3. Golgi aygıtı.
 4. (en)Golgi apparatus, Golgi complex, dictyosome.
 5. (en)Golgi complex.
 6. (fr)Appareil de Golgi, complexe Golgi, dictyosome

golgi aparatı

 1. Golgi aygıtı.
 2. (en)Golgi apparatus.

golgi apparatus

 1. Golgicisimciği

Türetilmiş Kelimeler (bis)

golgi aparatıgolgi apparatusgolgi bodygolgi cihazıgolgi cisimcigigolgi complexgolgi hücresigolgi kompleksigolgi korpüsküllerigolgi solüsyonugolgol atan oyuncugol atmakgol çizgisigol olmakaygıtı almaaygıtı belirtaygıtı devreden çıkaraygıtı etkinleştiraygıtı kapataygıtı onaylaaygıtaygıt adıaygıt adresiaygıt ayarlamalarıaygıt ayarlarıaygınaygın baygınaygınlıkaygıraygır deposu
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın