dönme hali ne demek?

 1. Özdeciklerin, bir eksenleri çevresindeki devinim durumu; bu durumun nicemsel değişimi dönme izge çizgileri oluşmasına yol açar.
 2. (en)Rotational state.
 3. (al)Rotationszustand
 4. (fr)État de rotation

dönme hareketi

 1. Bk. dönme devinimi
 2. (en)Volution.

dönme hastalığı

 1. Köpeklerin ince bağırsaklarında parazitlenen Taenia multiceps adlı sestodun larvalarının (Coenurus cerebralis) koyunların beyin ve omuriliğine yerleşmesi sonucunda oluşan, yürürken sallanma, felç, körlük gibi belirtilerle karakterize hastalık.
 2. Beyne yerleşen Taenia solium sistiserkleri tarafından oluşturulan sendeleme ve dönme ile karakterize hareket bozukluğu.
 3. Genç alabalıklarda Myxosoma cerebralis adlı protozoonun neden olduğu, aksiyal iskelette kıkırdak hasarına ve ses dengeleme organında granülom oluşumuna neden olan, bu nedenle balıklarda dairesel biçimde yüzme gibi belirtilerin görüldüğü oldukça öldürücü bir hastalık.
 4. Balıklarda, Myxosoma cerebralis adlı protozoon sporlarının tarafından meydana getirilen hastalık, Miksozomoz.
 5. (en)Turning disease, whirling disease.
 6. (en)Whirling disease.

hali

 1. Boş, ıssız, tenha.
 2. Boşanmış erkek, zevcesini şer'an terketmiş adam. (Müennesi: Halia'dır.)
 3. Tenha. Boş. Sahipsiz. Issız. İçinde bir şey olmama.
 4. (en)Accusative.
 5. (en)Turkish word meaning Carpet.
 6. (en)Carpet.
 7. (en)The Turkish word for carpet.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

dönme hareketidönme hastalığıdönme ayarıdönme devinimidönme dolapdönme eksenidönme filmdönmedönme izgesidönme kutbudönbabadöndercekdöndüdöndüreçdöndürenhalihali alemhali apre makinesihali basma makinesihali hamurhali harap olmakhali hazırhali hazırdakihali ihtizarhali intizarhalhal aykırılığıhal böyle ikenhal çekerliğihal değişikliği
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın