cahiliye devri ne demek?

 1. arap tarihinde islamlığın doğuşundan önceki dönem. hz. muhammed'in peygamberliğinden hemen önceki dönem. (ilk cahiliye: hz. nuh ve hz. ibrahim'in peygamberliğinden önceki devirler.)

cahiliye

 1. Araplarda Müslümanlıktan önceki çağ.
 2. Sözlükte bilgisizlik anlamına gelen cehl kökünden türetilmiş olup, "bilgiden yoksun olmak, bir konuda doğru olanın tersine inanmak, yapılması gerekenin tersini yapmak" demektir. İslami dönemde ortaya çıkmış olan cahiliye kelimesi özel olarak, Araplar'ın İslam'dan önceki dini ve sosyal hayat telakkilerini, genel olarak da kişilerin ve toplumların günah ve isyanlarını ifade eden bir terimdir. Kuran'da dört yerde geçen cahiliye terimi Araplar'ın İslam'dan önceki inanç, tutum ve davranışlarını İslami devirden ayırt etmek için kullanılmıştır. Bu sebeple genel olarak Araplar'ın İslam'dan önceki dönemine Cahiliye ve Cahiliye çağı denilmektedir. (Kuran Yolu).

cahiliyet

 1. Bilgisizlik.
 2. (en)Unawareness, lack of awareness, lack of knowledge; illiteracy, inability to read and write, ignorance, lack of education.

devri

 1. Bkz. periyodik
 2. Devirli.
 3. Devirle ilgili.
 4. Bk. çevril
 5. Düzenli aralıklarla oluşan
 6. Bk. dönemsel
 7. (en)Periodic, occurring at regular intervals, recurrent; cyclic; seasonal, periodical.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

cahiliyecahiliyetcahiliyyetcahili anudcahilin dostluğundan arifin düşmanlığı yeğdircahilcahil kalmakcahil kimsecahil tipcahil ve zevksizcahidcahidecahiercahifdevridevri akımdevri alemdevri ayarlanabilen motordevri batıldevri bütçedevri bütçe teorisidevri dilaradevri ebvabdevri felekdevrdevr i batıldevr i devonıdevr i fetretdevr i ictima
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın