bildirme kipleri ne demek?

 1. Siper, kuytu yer.
 2. Aşılacak yer.
 3. Dağ geçidi.
 4. Belli zaman kavramı veren, belirli geçmiş, belirsiz geçmiş, şimdiki zaman, geniş zaman, gelecek zaman kipleri: Gel-di, gel-miş, gel-iyor, gel-ir, gel-ecek gibi.
 5. (Derleme., haber kipleri, basit kipler) Belli zaman kavramı veren, belirli geçmiş, belirsiz geçmiş, şimdiki zaman, geniş zaman, gelecek zaman kipleri: Geldi (gel-di) , gelmiş (gel-miş) , geliyor (gel-iyor) , gelir (gel-ir) , gelecek (gel-ecek) vb.
 6. (en)Simple tenses.
 7. (fr)Temps simples, mode indicatif

bildirme kipi

 1. Bk. bildirme kipleri.
 2. Fiile dilek, şart, gereklilik, emir gibi anlam özellikleri katılmadan sadece olguyu anlatan kip.
 3. (en)Indicative.

bildirme koşacı

 1. (Derleme.. sürerli koşaç, -dir eki) Sürerlik, kesinlik veya kuvvetli bir ihtimal kavramlarını vermek üzere yüklemin sonuna gelen ve bazen belirteç gibi kullanılan durur sözcüğünün ekleşmiş şekli olan -dir eki.bildirme koşacı, bildirme kiplerinden geniş zaman ve belirli geçmişte kullanılmaz. İsteme kiplerinden de yalnız gereklik kipiyle kullanılabilir, gelmelidir gibi : Ankara Atatürk zamanında başkent olarak kurulmuştur; Sivas dağlan şimdi karlarla örtülüdür; Belki söylemişimdir, hatırlamıyorum; Mutlaka gitmişsindir, ama unutmuşsun; Saatlardır sizi bekliyorum vb.
 2. (en)Copula.
 3. (fr)Copule

kip

 1. Fiillerde belirli bir zamanla birlikte konuşanın, dinleyenin ve hakkında konuşulanın, teklik veya çokluk olarak belirtilmiş biçimi, sıyga.
 2. Değişebilen, geçici nitelik, san karşıtı.
 3. Uygun, tıpatıp gelen.
 4. Sağlam, dayanıklı.
 5. Örnek, kalıp.
 6. Eylemlerde belirli bir zamanla birlikte konuşanın, dinleyenin ve hakkında konuşulanın tekil ya da çoğul olarak belirtilmiş biçimi: Bildirme kipleri, isteme kipleri vb.
 7. Tel, yay, kovuk ya da dalgalı akım cevrimi gibi titreşebilen yapıların değişiksıktıkta titreşim biçimleri.
 8. (en)Paradigme.
 9. (en)Modal.
 10. (en)Mood.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bildirme kipibildirme koşacıbildirme koşacıyle öznebildirme cümlesibildirme dilibildirme ekibildirme ekleribildirmebildirme tarzıbildirme tümceleribildirbildirenbildirgebildiribildiri bildirimkipler mantığıkiplemekiplemekkiplenik akımkiplenik dalgakiplenimkipkip çekerliğikip çözmekkip çözücükip değillemesi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın