bildirme koşacı ne demek?

  1. (Derleme.. sürerli koşaç, -dir eki) Sürerlik, kesinlik veya kuvvetli bir ihtimal kavramlarını vermek üzere yüklemin sonuna gelen ve bazen belirteç gibi kullanılan durur sözcüğünün ekleşmiş şekli olan -dir eki.bildirme koşacı, bildirme kiplerinden geniş zaman ve belirli geçmişte kullanılmaz. İsteme kiplerinden de yalnız gereklik kipiyle kullanılabilir, gelmelidir gibi : Ankara Atatürk zamanında başkent olarak kurulmuştur; Sivas dağlan şimdi karlarla örtülüdür; Belki söylemişimdir, hatırlamıyorum; Mutlaka gitmişsindir, ama unutmuşsun; Saatlardır sizi bekliyorum vb.
  2. (en)Copula.
  3. (fr)Copule

bildirme koşacıyle özne

  1. Bildirme koşacıyle kurulan tümcenin özne görevinde kullanılması: Bir yağmurdur başladı; Bir telâştır gidiyor; Bir kahkahadır koptu; Yaş altmışa yaklaşınca insanları bir ölüm korkusudur alır vb.

bildirme kipi

  1. Bk. bildirme kipleri.
  2. Fiile dilek, şart, gereklilik, emir gibi anlam özellikleri katılmadan sadece olguyu anlatan kip.
  3. (en)Indicative.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bildirme koşacıyle öznebildirme kipibildirme kipleribildirmebildirme cümlesibildirme dilibildirme ekibildirme ekleribildirme tarzıbildirme tümceleribildirbildirenbildirgebildiribildiri bildirimkoşakoşa kısa uzun adımkoşa uzun kısa adımkoşaçkoşaçlıkkoş
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın