bankalar birliği ne demek?

  1. Bankacılığı geliştirmek, bankalararasında dayanışma sağlamak ve haksız rekabeti önlemek, yurtiçinde ve yurtdışında Türk bankacılığını temsil etmek amacıyla 1958 yılında 7129 Sayılı Bankalar Yasası'yla kurulan ve merkezi İstanbul'da olan birlik.
  2. (en)The Bank Union.

bankalar birlikteliği

  1. Bir ülkeye veya şirkete kredi sağlamak amacıyla aynı veya değişik ülkelerdeki bankaların oluşturduğu birlik.
  2. (en)Banking consortium.

bankalar hesabı

  1. Firmanın özel finans kurumlarındaki cari hesap ve kâr bakiyeli katılma hesapları toplamları ile yurtiçi ve yurtdışı bankalardaki vadesiz ve bir yıldan daha kısa süreli vadeli hesapların faizli bakiyeleri toplamlarının izlendiği hesap.
  2. (en)Bank account, checking account.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bankalar birlikteliğibankalar hesabıbankalar konsorsiyumubankalar mevduatıbankalar yeminli murakıpları kurulubankalararasıbankalararası döviz piyasasıbankalararası kliringbankalararası mevduatbankalararası para piyasasıbankabanka adıbanka akseptansıbanka akseptasyonubanka avansıbirliğini kaybetmiş askerbirliğe aitbirliğe dahil memleketbirliğe dahil olmayan memleketin muharrirleribirliğe girmemiş ülkenin yazarlarıbirliğe girmiş ülkebirlibirli bağıntıbirli çekirdek açık önermebirli çelişirlik eklemibirli eklembirlbirlemebirlemekbirlenmebirlenmek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın