bakar kör ne demek?

 1. Gözleri sağlam göründüğü hâlde göremeyen. Sersem, dikkatsiz, etrafındaki şeyleri görmeyen; gerçeklerin farkında olmayan.
 2. Çok dikkatsiz (kimse).

bakar körlük

 1. Bakar kör olma durumu.
 2. Gözde herhangi bir patolojik değişim olmaksızın, beyinde, omurilikte veya göz sinirindeki değişimlere bağlı olarak biçimlenen görme kaybı, amarozis, kara su illeti, parlak körlük, hlk. kara körlük.
 3. (en)Amaurosis.

Bakar sığırı

 1. Hindistan'Dan köken alan, rengi genellikle gri veya grimsi beyaz, alnı geniş ve düz veya hafif dışbükey, gözleri büyük ve hafif dışa doğru çıkık, boynuzları orta büyüklükte, kulakları sarkık, boynu kısa, hörgücü sıkı ve sağlam, gerdanı orta büyüklükte, düşük kaliteli yemleri iyi değerlendiren, iş verimi yönünde yetiştirilen, ineklerinin süt verimi iyi sığır ırkı.
 2. (en)Bachaur Cattle.

kör

 1. Görme engelli
 2. Keskinliği yeterli olmayan.
 3. Az aydınlık veren
 4. Kötü
 5. Arkası tıkalı olan veya işlek olmayan.
 6. Olguları sezme ve kavrama yetisi, dikkati olmayan.
 7. Duyarlığını yitirmiş
 8. Bk. sürme.
 9. Kör bıçak işe yaramaz ama insanın elini keser; iş bilmeyen kadın da çok konuşmaktan başka bir şey yapmaz.
 10. Hiç görmeyen ya da bütün düzeltmelere karşın iki gözündeki görme gücü, onda birden aşağı olan, bu nedenle eğitim ve öğretim etkinliklerinde görme gücünden yararlanamayan kimse.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bakar körlükBakar sığırıbakarbakarabakara suresibakarakbakarak çalmakbakarak söylemekbakarak taklit yöntemiyle atılmış imzabakardibakabakabilir miyimbakacakbakaçbakakalmakörkör ağkör ağaçkör alankör allaha nasıl bakarsa allah da köre öyle bakarkör bacakör bağırsakkör bağırsak genişlemesi ve dönmesikör bağırsak yangısıkör boğazköbürgeköçeköçekköçek havasıköçekçe
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın