almaç engellenmesi ne demek?

 1. Antagonist bir ilacın, agonist ilacın almacına bağlanarak ilaç vb. maddeler tarafından etkilenmesinin önlenmesi olayı, farmakolojik etki zıtlığı, reseptör bloku.
 2. (en)Receptor blockage.

almaç engelleyicisi ilaç

 1. Herhangi bir ilaç veya benzeri maddenin almacına bağlanarak onun etkisini engelleyen ilaç, reseptör bloke edici ilaç.
 2. (en)Receptor blocker drug.

almaç

 1. Bk. Televizyon
 2. Bir elektrik akımını alıp başka bir kuvvete çeviren cihaz, alıcı, reseptör.
 3. Bir kaynaktan gelen elektromıknatıs dalgaları ses ya da resme çeviren aygıtların genel adı.
 4. Televizyon alıcısının aktardığı resim ile sesin, elektromıknatıs dalgalara dönüştürülüp yayınlanmasından sonra, bunları dalgalık yardımıyla toplayarak resim ve sese çevirebilen aygıt.
 5. Hücrelerde, belirli bir büyük molekülün özel bir kısmını oluşturan, etkin endojen madde ve onlara yapıca benzerliği olan ilaç moleküllerini seçici bir biçimde yüksek çekicilik göstererek bağlayan ve etkinin başlamasına aracılık eden birim, reseptör.
 6. Virüsün ligant yapılarıyla ilişkiye geçen hücre zarı üzerindeki yapılar.
 7. Alan, kabul eden.
 8. (en)Receiver,.
 9. (en)Radio receiver, radio, receiver, wireless set,.
 10. (en)Receiver, television (receiver), (ABD) television set, set.

engellenme

 1. Engellenmek işi.
 2. (en)Frustration.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

almaç engelleyicisi ilaçalmaçalmaç dizgesialmaç duyarsızlaşmasıalmaç ışıtacıalmaç işgal kuramıalmaç işgal teorisialmaç rezervialmaç yerialmaç yoğunluğualmaalma alı, sat yağızı, bin doruya, besle kırıalma ayarlarıalma durumualma hatasıengellenmeengellenme dayanıklılığıengellenme saldırganlık varsayımıengellenmekengellenmemekengellendiengellenemeyenengellenenengellenen gönderenlerengellenen resv sayısı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın