ağustos böceği ne demek?

 1. Eş kanatlılardan, erkeği yazın karnının altındaki özel bir organdan kesik ve sürekli ses çıkaran bir böcek, orak böceği (Cicada plebeja).

  Oturmuş, ağustos böcekleriyle kurbağaların tatlı tatlı ötüşlerini dinliyorduk.

  O. C. Kaygılı

  Başımızın ucunda tâ uzaklara kadar sıralanarak ötüşen ağustos böcekleri bütün Erenköy’ü uzun bir ses zinciriyle çeviriyordu.

  P. Safa
 2. Böcekler (Insecta) sınıfının, eş kanatlılar (Homoptera) takımından 3 cm kadar uzunlukta, vücudu kaba yapılı, erkekleri yaz aylarında devamlı ses çıkaran bir eklem bacaklı türü.
 3. (en)Cicada.
 4. (fr)Cicade
 5. (la)Cicada plebeja
 6. (la)Cicada

ağustos böcekleri

 1. Genç sürgünlerden öz su emerek tarım ve orman bitkilerine zarar veren birçok türün bulunduğu eş kanatlılar familyası.
 2. (en)Leafhoppers

ağustos

 1. Yılın otuz bir gün süren, sekizinci ayı
 2. Ağustos, gregoryen takvimine göre yılın 8. ayı olup 31 gün çeker. Türkçe’de bu aya "harman ayı", "lobut ayı" da denir. Kimi yerlerde bu ay için "temmuz" ayı gibi "orak ayı" dendiği de olur. ağustos adının ingilizce karşılığı olan "august", bir rivayete göre, roma imparatoru caesar augustus’a ithafendir. bir rivayete göre, augustus da, tıpkı julius caesar’ın ayı temmuz gibi (julius’dan kaynaklanan july: temmuz)) kendi ayının da 31 gün çekmesini istediği için ağustos ayında 31 gün vardır. augustus, cleopatra’nın öldüğü zamana denk geldiği için, bu ayın, takvimde bulunduğu yere yerleştirilmesini istemiştir. augustus bu aya adını vermeden önce ağustos ayı, mart ayı ile başlayan roma takviminde altıncı ay olduğu için, latince "sextilis" olarak adlandırılmaktaydı. kaynak: vikipedia
 3. (en)The month of August.
 4. (en)August.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ağustos böcekleriağustosağustos ayıağustos ördeğiağustosböceğiağustosböcekleriağustosta beyni kaynayanın zemheride kazanı kaynarağustosta gölge kovan zemheride karnın ovarağustosta yatanı, zemheride büvelek tutarağustosun yarısı yaz yarısı kıştırağuağu ağacıağu otuağukıranağulamamakböceböcekböcek avıböcek bacağının son bölütüböcek bilimci
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın