şaman dini ne demek?

 1. Uygulamaları, doğaüstü, yetenekleri olan kişilerce gerçekleştirilen din. krş. bireysel din, toplumsal din.
 2. (en)Skamanic religion.
 3. (fr)Religion chamanistique

şaman davulu

 1. Üzerleri dinsel ve büyüsel anlamlı resimlerle süslü; içinde doğaüstü yaratıkların, cinlerin ve koruyucu ruhların bulunduğuna inanılan; şamancılıkla ilgili işlemler ve törenler sırasında kullanılan, tahta bir kasnağın üzerine geçirilen çift ya da tek yanlı deriden oluşan davul.
 2. (en)Shamanen drum.
 3. (fr)Tambour chamanique

şaman giysisi

 1. Samanların kutsal ve büyüsel işlemler, törenler, ölülerin ruhlarına yol gösterme sırasında giydikleri; üzerlerine söz konusu şamanın koruyucu cinlerinin, efsane yaratıklarının resimleri yapılmış, hayvan kemikleri, kuş kanatları, muskalar, demir parçaları, çıngıraklar vb. takılmış, genellikle uzunca bir hırka, göğüslük, başörtüsü ve eldivenden oluşan giysi.
 2. (en)Shamancloth.
 3. (fr)Costume chamanistique

dini

 1. Dinle ilgili, din üzerine, dinsel
 2. Ağrı anlamında kullanılan son ek
 3. (en)Pastoral.
 4. (en)Ecclesiastical.
 5. (en)Religious.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

şaman davuluşaman giysisişaman hırkasışamanşamancılıkşamandıraşamandıra haznesişamandıra iğnesişamandıra ile işaret koymakşamandıra süpabışamaşamalışamalı kibritşamamaşamama gibidinidini ahmedidini ayindini ayin ve merasimdini aynı olan kimsedini bayramdini bir tarikata mensupdini bir uğrunadini bütündini bütün kimsedindin adamıdin adamı cüppesidin adamlığıdin aleyhtarlığı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın