şaman davulu ne demek?

  1. Üzerleri dinsel ve büyüsel anlamlı resimlerle süslü; içinde doğaüstü yaratıkların, cinlerin ve koruyucu ruhların bulunduğuna inanılan; şamancılıkla ilgili işlemler ve törenler sırasında kullanılan, tahta bir kasnağın üzerine geçirilen çift ya da tek yanlı deriden oluşan davul.
  2. (en)Shamanen drum.
  3. (fr)Tambour chamanique

şaman dini

  1. Uygulamaları, doğaüstü, yetenekleri olan kişilerce gerçekleştirilen din. krş. bireysel din, toplumsal din.
  2. (en)Skamanic religion.
  3. (fr)Religion chamanistique

şaman giysisi

  1. Samanların kutsal ve büyüsel işlemler, törenler, ölülerin ruhlarına yol gösterme sırasında giydikleri; üzerlerine söz konusu şamanın koruyucu cinlerinin, efsane yaratıklarının resimleri yapılmış, hayvan kemikleri, kuş kanatları, muskalar, demir parçaları, çıngıraklar vb. takılmış, genellikle uzunca bir hırka, göğüslük, başörtüsü ve eldivenden oluşan giysi.
  2. (en)Shamancloth.
  3. (fr)Costume chamanistique

Türetilmiş Kelimeler (bis)

şaman dinişaman giysisişaman hırkasışamanşamancılıkşamandıraşamandıra haznesişamandıra iğnesişamandıra ile işaret koymakşamandıra süpabışamaşamalışamalı kibritşamamaşamama gibidavulu biz çaldık parsayı başkası topladıdavulun sesi uzaktan hoş gelirdavuldavul birinin boynunda, tokmak bir başkasının elindedavul çaldavul çalmadavul çalmakdavuddavudıdavudidavdavadava açılması zorunluğu ilkesidava açmadava açmada özerklik
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın