üretim birliği ne demek?

  1. Üreticilerin ve yapımcıların mallarını aracılara yer vermeden karşılıklı yardım ve dayanışma yolu ile satabilmeleri ve kazançlarını aralarında paylaşabilmeleri amacıyla kurdukları ortağı ve anamalı değişik birlik.
  2. (en)Producer cooperative.
  3. (fr)Coopérative de production

üretim biçimi

  1. Toplum hayatında insanların yaşamları için gerekli olan şeyleri elde etmelerinin tarih içinde gösterdiği türlü düzenlemeler olan kölecilik, sermayecilik, toplumculuk vb.nin her biri.
  2. Üretimin örgütlenme ve yürütülme tarzı.
  3. Toplumsal üretim ilişkilerinin kendine özgü biçimiyle belirlenen ve üretici güçlerin belli bir düzeyine karşılık gelen temel iktisadi örgütlenme tarzı ya da aşaması.
  4. (en)Mode of production.

üretim bölümü

  1. (en)Shop floor.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

üretim biçimiüretim bölümüüretimüretim araçlarıüretim artığıüretim artışıüretim dışı işüretim ekonomisiüretim elemanıüretim faktör piyasalarıüretiüreticiüretici alanüretici çekincesiüretici firmabirliğini kaybetmiş askerbirliğe aitbirliğe dahil memleketbirliğe dahil olmayan memleketin muharrirleribirliğe girmemiş ülkenin yazarlarıbirliğe girmiş ülkebirlibirli bağıntıbirli çekirdek açık önermebirli çelişirlik eklemibirli eklembirlbirlemebirlemekbirlenmebirlenmek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın