çekme demir ne demek?

 1. Haddeden geçirilmiş demir.
 2. (en)Rolled iron.

çekme dayancı

 1. Çekme deneyi ile elde edilen yük-uzama çizgesindeki en yüksek yük değerinin, deney öncesi çapına bölünmesiyle ortaya çıkan gerilim.
 2. (en)Tensile strength.
 3. (fr)Résistance à la traction

çekme divertikülümü

 1. Yemek borusu çevresinde gelişen fibröz yapışmaların dışa doğru çekmesinden kaynaklanan yemek borusunun yerel, kese veya cep tarzında genişlemesi, traksiyon divertikülümü.
 2. (en)Traction diverticulum.

demir

 1. Bu elementten yapılmış
 2. Bazı nesnelerin demirden yapılmış parçası.
 3. Ayakkabı topuğuna veya ayakkabı burnuna aşınmayı önlemek için çakılan, özel olarak yapılmış madenden parça.
 4. Güçlü, kuvvetli, sert
 5. Çapa (II).
 6. İnsan veya hayvan memesi.
 7. Atom numarası 26, atom ağırlığı 55,847, yoğunluğu 7,8 olan, 1510 °C'de eriyen, mavimtırak esmer renkte, özellikle çelik, döküm ve alaşımlar durumunda sanayide kullanılmaya en elverişli element (simgesi Fe).
 8. Simgesi Fe , atom numarası 26, atom kütlesi 55,85 g, e.n. 1535
 9. Bazı minerallerde, hemen hemen her çeşit toprakta ve mineralli sularda bulunan atom numarası 26, atom ağırlığı 55, 847, sembolü Fe olan bir metal element. Hemoglobin, miyoglobin, sitokrom, peroksidaz, katalaz gibi bazı hemoproteinlerin temel kısmını oluşturur. Esas işlevi oksijenin hemoglobin içinde dokulara ve hücresel oksidasyon mekanizmalarına taşınmasıdır.
 10. Sağlamlık, dayanıklılık gibi özelliklerinden dolayı çoğu halk inanmalarında ve büyüsel işlemlerde kullanılan maden.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çekme dayancıçekme divertikülümüçekme düzeniçekme ağıçekme basgacıçekme baslığıçekme başlığıçekme çengeliçekmeçekme hakkıçekçek arabanıçek defteriçek defteri kabıçek dilidemirdemir ağacıdemir ağacıgillerdemir alaşımıdemir aletdemir almakdemir amonyum sulfatdemir asetatdemir atmademir atma noktasidemidemi boy kağıtdemi civanıdemi mondedemi pension
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın