yaz egzaması ne demek?

 1. Sivrisinek ısırığı dermatitisi.
 2. (en)Summer eczema.

sivrisinek

 1. Çift kanatlılardan, insan ve memeli hayvanların kanıyla beslenen, birçok türü bulunan ve bir türü sıtma mikrobu aşılayan, sulak, bataklık yerlerde çok üreyen ve bulaşıcı hastalıkları yayan uçucu böcek (Culexpipiens).
 2. Ler familyasına bağlı sinek türlerinin ortak adı. a. bk. sıtma sivrisineği, ev sivrisineği.
 3. Culicidae ailesinde yer alan, birçoğu insan ve hayvanlardan kan emen, birçok hastalığa vektörlük yapan, kimileri zehirli, tatarcık sineklerine benzeyen sinekler, sıtma sivrisineği. Bunların larvaları sularda yaşamakta olup erişkinleri karakteristik damar düzenine ve uzun bir hortuma sahip, birçok türü tıbbi öneme sahiptir. Culicidae ailesinde yaklaşık 3500 tür bulunmaktadır. En önemli cinsler Anophelinae ve Culicinae alt ailesinde bulunan Anopheles, Culex, Mansonia ve Aedes cinsleridir. Sivrisinekler birçok bakteriyel ve viral hastalığın özellikle sıtma hastalığının vektörü olarak bilinmektedirler.
 4. (en)Gnat.
 5. (en)Mosquito.
 6. (al)Mücke
 7. (fr)Moustique

yaz

 1. Kuzey yarım kürede 21 Haziran-23 Eylül tarihleri arasındaki zaman dilimi, ilkbaharla sonbahar arasındaki sıcak mevsim
 2. Kuzey yarımyuvarında yılın 21 haziranla 23 eylül günleri arasında kalan bölümünü kapsayan iki ana mevsimden biri.
 3. (en)Summer.
 4. (en)Aestival.
 5. (en)Summertime.
 6. (fr)Été

yaz boyunca beslemek

 1. (en)Summer.

egzama

 1. Birdenbire ortaya çıkarak gelişen, kızartı, kaşınma, sulanma, kabuk bağlama vb. doku bozukluklarıyla belirginleşen bir deri hastalığı, mayasıl.
 2. Derinin epidermis ve kısmen stratum papülozum tabakalarını içeren yüzeysel yangısı, eksudatif epidermitis. Egzama alerjen maddelerin etkimesi sonucu oluşur. Hastalığın oluşumunda mekanik, sıcaklık, şimik, paraziter, ışın vb. dış ve iç nedenler rol oynar. Akut ve kronik gelişir.
 3. (en)Cutaneous eruption.
 4. (en)Eczema.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

yazyaz boyunca beslemekyaz boz tahtasıyaz boz tahtasına çevirmekyaz buğdayıyaz dolaşısıyaz dönemiyaz dönencesiyaz dönümüyaz dönümü günüyaya ... ya ...ya ... ya daya allahya baegzamaegzama bullozumegzama eritematozaegzama kurustozumegzama maditans
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın