yaz dönencesi ne demek?

 1. Yengeç dönencesi.
 2. Güneşin gökyüzünde yaptığı görünen yıllık devinmede, kuzeyden güneye dönüş yaptığı yer. Bu yerin eşleğe göre açısal uzaklığı 23° 27' dir. Dönüş 21 haziranda olur. Günler bu tarihten sonra kısalmaya başlar.
 3. (en)Sommer solstice.
 4. (fr)Solstice d'été

yengeç

 1. Eklem bacaklılardan, kabuklu, birinci ayak çifti iki kıskaç olarak gelişmiş, eti için avlanan, suda yaşayan bir böcek.
 2. Zodyak üzerinde İkizler ve Aslan arasında bulunan burcun adı, Seretan.
 3. Eklem bacaklı hayvanlardan, kabuklular (Crustacea) sınıfının, karapaksı geniş ve yuvarlak, 9-12 cm kadar uzunlukta, Avrupa denizlerinde yaşayan, yenen bir türü. Pavurya.
 4. Eklem bacaklı hayvanlardan, kabuklular (Crustacea) sınıfının, karapaksı geniş ve yuvarlak, 12 cm kadar uzunlukta olabilen, Avrupa denizlerinde yaşayan ve yenen bir tür, pavurya.
 5. (en)Crab.
 6. (fr)Tourteau
 7. (la)Cancer pagurus

yaz dönemi

 1. Yaz mevsimine rastlayan zaman dilimi.
 2. (en)Summer term, trinity term.

yaz dönümü

 1. (en)Midsummer.

dönence

 1. Yerküre üzerinde, güneş ışınlarının yılda iki kez dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve Ekvator'un 23° 27' kuzey ve güneyinden geçtiği varsayılan iki çemberden her biri, tropika.
 2. Yeryuvarı üzerinde, güneş ışınlarının yılda iki kez dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve eşleğin 23° 27' kuzey ve güneyinden geçen çemberler. bkz. Oğlakdönencesi, Yengeçdönencesi.
 3. (en)Tropic.
 4. (fr)Tropique

Türetilmiş Kelimeler (bis)

yaz dönemiyaz dönümüyaz dönümü günüyazyaz boyunca beslemekyaz boz tahtasıyaz boz tahtasına çevirmekyaz buğdayıyaz dolaşısıyaz egzamasıyaya ... ya ...ya ... ya daya allahya badönencedönencealtıdönencealtı iklimdönencealtı yüksek basınçdönenceldönendönen akreditifdönen balık yemidönen buharlaştırıcıdönen dolaplar
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın