vasıf ismi ne demek?

 1. Bk. nitelik sıfatı

nitelik sıfatı

 1. Varlıkları durum, biçim, renk vb. bakımlardan niteleyen sıfat: Sonra Türk kumandanının daha toz konmamış olan yumuşak ve geniş koltuğuna yerleşti. (Ö. Seyfettin, Beyaz Lâle, s. 150). Uzun ve uzak gurbetlerde zannedildiğinden çok fazla kaybeder; ilk kazançlarının değeri düşer (A. H. Tanpınar, Yaşadığım Gibi: Türk Şiirinde Büyük Ürperme, s. 293). Çöl gecesinin soğuk karanlığı içinde dizi dizi ampul ışıklarına doğru yaklaşıyoruz (F. R. Atay, Gezerek Gördüklerim: Dicle Üstünde Bağdat, s. 69). Bu seste insanı küçük hesaplardan, hırslardan… ve dertlerden utandıran bir şeyler vardı (T. Buğra, Dönemeçte, s. 5). Hasta evvelâ, muğlâk ve meçhul, gizli ve karışık düşüncelerin baskısı altında kısılmız zekâkısının hayreti bir şey anlatmak istiyor, fakat kendi de anlatamıyordu (P.Safa, Şimşek, s. 229). Burada büyük millet asîl ve mağdur çehresiyle bakıyor, ıslak gözleriyle yardım istiyor zannediyorum ve bu beni evvelkinden daha derin ürpermelerle sarsıyor, sarsıyor (R. N. Güntekin, Acımak, s. 48) vb.
 2. (en)Qualificative adjective.
 3. (fr)Adjectif qualificatif

vasıf gösteren işaretler

 1. Bk. niteleyici imler

vasıf

 1. Nitelik
 2. Nitelik.
 3. Bk. karakter
 4. Vasfeden; bildiren, öven.
 5. (en)Characteristic.
 6. (en)Qualification.
 7. (en)Quality.
 8. (en)Attribute.
 9. (en)Feature.
 10. (en)Adjective.

sm

 1. Samaryum'un simgesi.
 2. (en)[SM (sado masochism) ] combination of sadism and masochism, use of violence and the giving or receiving of pain to realize sexual fantasies.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

vasıf gösteren işaretlervasıfvasıfevasıflandırılmavasıflandırılmakvasıflandırmavasıflandırmakvasıflanmavasıflanmakvasıflıvasıbvasıbenvasvas capillare sinusoideumvas deferensvasavasa afferentiaismi aletismi azamismi bilinmeyen yazarismi cinsismi failismi geçmekismi hassismi işaretismi mefulismi mensubismism i adetism i basitism i cemiism i cins
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın