ismi hass ne demek?

  1. Gr: Yalnız bir kimse, bir hayvan veya bir şeye has olan isim. Hz. Muhammed (A.S.M.), Medine-i Münevvere gibi. (Osmanlıca'da yazılışı: ism-i hâss)

ismi alet

  1. Bk. aygıt ismi

ismi azam

  1. Cenabı Allah'ın en büyük ismi, bazı hadislere göre "Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum" ifadesi.
  2. Allah'ın (C.C.) Kur'an ve Hadis-i Şeriflerde zikredilen yüz isminin manaca en cami' olanıdır. İsm-i A'zam, diğer isimlerin de manalarını içinde toplar. Her ism-i İlahiyenin de, her mahlukun da bir a'zamlık mertebesi vardır.(İsm-i A'zam herkes için bir olmaz, belki ayrı ayrı oluyor. Mesela: İmam-ı Ali (R.A.) hakkında: "Ferd, Hayy, Kayyum, Hakem, Adl, Kuddus" altı isimdir. Ve İmam-ı A'zamın İsm-i a'zamı, "Hakem, Adil" iki isimdir. Ve Gavs-ı A'zamın İsm-i a'zamı, "Ya Hayy'dır." Ve İmam-ı Rabbaninin İsm-i a'zamı. " Kayyum" ve hakeza.. pek çok zatlar daha başka isimleri ism-i A'zam görmüşlerdir. L.) (Bak: Esma-i Hüsna) (Osmanlıca'da yazılışı: ism-i a'zam)

hass

  1. Azlık, kıllet.
  2. (C.: Havass) Hususi. Halis. Kıymetli ve ileri gelen mühim yakınların topluluğu. (Osmanlıca'da yazılışı: hâss)

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ismi aletismi azamismi bilinmeyen yazarismi cinsismi failismi geçmekismi işaretismi mefulismi mensubismi merreismism i adetism i basitism i cemiism i cinshasshass ü ammhassahassa askerihassa bahçelerihassa bostancılarıhassa kaptanıhassadhassai farikaHassalcisimciklerihashas a bee in his bonnethas a belly fullhas a big mouthhas a bone to pick with
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın