mevsimlik alopesi ne demek?

  1. Köpeklerde mevsime özgü olarak belli aralıklarla tekrarlayan ve nedeni tam olarak bilinmeyen, böğür bölgesinde nükseden bakışımlı alopesi ve yoğun hiperpigmentasyonla belirgin kıl foliküllerinin displazisinden kaynaklanan deri bozukluğu. Yumurtalık ve döl yatağı operasyonla alınan bokser ve İngiliz buldok köpeklerinde görülür.
  2. (en)Seasonal alopecia.

mevsimlik dalgalanmalar

  1. Dönemsel iklim değişmeleri veya tatiller dolayısıyla yılın belirli dönemlerinde iktisadi etkinliklerde ortaya çıkan ve göstergelere yansıyan dalgalanmalar.
  2. (en)Seasonal fluctuations.

mevsimlik değişim

  1. (Zaman dizileri) Mevsimlerin ya da daha kısa zaman aralıklarının belirlediği değişim. Örneğin, mevsimlik yağış değişimleri, günlük ısı değişimleri.
  2. (en)Seasonal variation.

alopesi

  1. Kellik
  2. Doğuştan veya kazanılmış nedenlerle, kılların gelişimindeki bir yetersizlikten veya kılların dökülmesinden kaynaklanan, kıl veya yapağı örtüsündeki genel veya yerel yetersizlik, kıl dökülmesi, hlk. yılan hastalığı.
  3. (en)Alopecia.
  4. (en)Alopecia, baldness, hair loss.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

mevsimlik dalgalanmalarmevsimlik değişimmevsimlik endüstrimevsimlik göçmevsimlik indirim seasonal discountmevsimlikmevsimlik isçimevsimlik işçimevsimlik işsizlikmevsimlik mal seasonal goodsmevsimlimevsimli mevsimsizmevsimlermevsimmevsim be mevsimmevsim çatlamasımevsim hastalıklarımevsim iklimialopesialopesi areataalopesia akuizitaalopesia areataalopesia diffuzaalopesia konjenitaalopesia marginalis travmatikaalopesia senilisalopesia sirkumskriptaalopesia toksikaalopeciaalopecia areataalopecia congenitaalopecia senilisalopecic
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın