lal mercan ne demek?

 1. koyu kırmızı renkli bir mercan çeşididir.gümüşte, alaturka mıhlamada çok kullanılmıştır.

lal etmek

 1. Konuşamaz duruma sokmak, susturmak

lal rengi

 1. (fr. pourpre) fırfırı denen renk. koyu vişne rengi olup hafif mora çolar. eskiden beri çok değerli addedilmiş, ibraniler den sonra romalı ve iranlı hükümdarlar ve yüksek din adamları bu renkte giysiler taşımışlardır. hıristiyan kardinal ve papaları da aynı renkte elbiseler giymişlerdir. pourpe denilen 1. pre- rönesans’tan itibaren resimlerde çok sevilen bir renk olarak kullanılmıştır. lâl elde edilmesi güç olduğundan çok kıymetli addedilmiş, ressamların paletlerine azar azar papalar ve krallar tarafından konulmuştur.

mercan

 1. İzmaritgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de bulunan, açık kırmızı renkte, eti beğenilen bir balık, mercan balığı (Pagrus pagrus).
 2. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan, mercanlar sınıfının örneği olan, kırmızı kalker iskeletli hayvan (Corallium rubrum).
 3. Bu hayvanın iskeletinden elde edilen ve süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
 4. Bu maddeden yapılmış.
 5. Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) fîlumunun,mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derin kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür. Kırmızımercan.
 6. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, kırmızı kalker iskeletli hayvan ve bu hayvanın iskeletinden elde edilen, süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
 7. Selenterelerin mercanlar sınıfından olup kayalık yerlerde koloni meydana getirerek yaşayan, iskeleti kalkerli kırmızı renkli deniz hayvanı.
 8. Açık kırmızı renkte bir balık türü.
 9. Denizde geniş resif meydana getiren ve mercanlar takımının örneği olan hayvan ve bunun kalkerli yatağından çıkarılan çoğu kırmızı renkte ve ince dal şeklinde bir madde. Bu madde boncuk gibi süs eşyası olarak kullanılır. Mercanlar ancak 40 metre kadar derinlikte yaşayabilirler.
 10. Sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derinlikteki kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür, kırmızı mercan.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

lal etmeklal rengilal taşılal taşı rengindelal testlalLAL testilal ü ebkemlal yakutlalalala akallla antigensla antijenlerila bel tubemercanmercan adamercan adasımercan ağacımercan balığımercan balıklarımercan boncukmercan çemberimercan çemberi gölümercan familyasi hayvanlarimercmermeramera amfizemimera bitkilerimera idaresi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın