mercan ne demek?

Kökeni: Arapça

 1. İzmaritgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de bulunan, açık kırmızı renkte, eti beğenilen bir balık, mercan balığı (Pagrus pagrus).
 2. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan, mercanlar sınıfının örneği olan, kırmızı kalker iskeletli hayvan (Corallium rubrum).
 3. Bu hayvanın iskeletinden elde edilen ve süs eşyaları yapımında kullanılan madde.

  Alafrangalık, parmaklarımızı narin bir mercan gibi ortaya çıkaran kınalarımızı bile ortadan kaldırmıştı.

  Ö. Seyfettin
 4. Bu maddeden yapılmış.

  Mercandan bir kolye ile mercan küpeler takmıştı.

  N. Cumalı
 5. Denizde geniş resif meydana getiren ve mercanlar takımının örneği olan hayvan ve bunun kalkerli yatağından çıkarılan çoğu kırmızı renkte ve ince dal şeklinde bir madde. Bu madde boncuk gibi süs eşyası olarak kullanılır. Mercanlar ancak 40 metre kadar derinlikte yaşayabilirler.
 6. Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) fîlumunun,mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derin kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür. Kırmızımercan.
 7. Sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derinlikteki kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür, kırmızı mercan.
 8. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, kırmızı kalker iskeletli hayvan ve bu hayvanın iskeletinden elde edilen, süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
 9. Selenterelerin mercanlar sınıfından olup kayalık yerlerde koloni meydana getirerek yaşayan, iskeleti kalkerli kırmızı renkli deniz hayvanı.
 10. Açık kırmızı renkte bir balık türü.
 11. (en)Precious coral.
 12. (en)Coral.
 13. (fr)Corail
 14. (la)Corallium rubrum

mercan ada

 1. (en)Atole

mercan adası

 1. Su yüzüne kadar çıkan mercan resiflerinden oluşmuş ada, atol.
 2. (en)Coral island.
 3. (en)Atoll.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

mercan adamercan adasımercan ağacımercan balığımercan balıklarımercan boncukmercan çemberimercan çemberi gölümercan gibimercan kalkerimercmermeramera amfizemimera bitkilerimera idaresi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın