lahana ne demek?

 1. Turpgillerden, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki, kelem (Brassica oleracea).
 2. Turpgiller (Cruciferae) familyasından, ülkemizde bazı türlerinin kültürü yapılan, yaprakları sebze olarak kullanılan otsu bitkiler. Başlılâhana (Brassica oleracea var. oleracea), karalâhana (B.oleracea var. acephala), Brüksellâhanası (B.oleraceae var. gemmifera), karnabahar (B.oleracea var. botrytis), alabaş (Brassica oleracea var. gongylodes) en çok kültürü yapılan çeşitleridir.
 3. Turpgiller familyasından, yaprakları sebze olarak kullanılan, protein bakımından zengin, sindirilme derecesi yüksek, so--güg--a karşı dayanıklı yeşil bitki.
 4. (en)Cabbage.
 5. (en)Rabbit food.
 6. (fr)Chou cabus, chou potager
 7. (la)Brassica oleracea

lahana ağkurdu

 1. Fide çağındaki lahanalara bulaşan ve hemen bütün dünyada yaygın bulunan küçük tırtıl.
 2. (en)Cabbage webworm.
 3. (la)Hellula undalis

lahana biti

 1. Eklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, hortumlu böcekler (Rhynchota) takımının, eş kanatlılar (Homoptera) alt takımından lahanalara zarar veren bir tür.
 2. (en)Cabbage aphis.
 3. (la)Aphis brassicae

Türetilmiş Kelimeler (bis)

lahana ağkurdulahana bitilahana çorbasılahana dolmasılahana güvesilahana kelebeğilahana kelebeklerilahana kök urulahana kurdulahana mildiyösülahanlahalahametlah
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın