lahana kelebekleri ne demek?

 1. Tırtıl çağında tarım bitkilerine zarar veren, sarı yada ak kanatlı kelebekler familyası.
 2. (en)Pierids.
 3. (al)Weisslinge
 4. (fr)Piérides
 5. (la)Pieridae

lahana kelebeği

 1. Eklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, pul kanatlılar (Lepidoptera) takımından, 6 cm kadar genişlikte, beyaz renkli ve benekli, tırtılları genellikle lâhana yaprakları üzerinde yaşayan bir tür.
 2. Çok açık sarı kanatları üzerinde kara benekler bulunan ve kurtçukları dolayısıyle sebze bahçelerinde, özellikle lahanalarda büyük zararlara yol açan kelebek.
 3. (en)Cabbage butterfly.
 4. (al)Kohlweissling lâhana kelebeğiEklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, pul kanatlılar (Lepidoptera) takımından, 6 cm kadar genişlikte, beyaz renkli ve benekli, tırtılları genellikle lâhana yaprakları üzerinde yaşayan bir tür.
 5. (al)Grosser Kohlweissling Zooloji Terimleri Sözlüğü
 6. (fr)Papillon du chou
 7. (la)Pieris brassicae
 8. (la)Pieris brassica

lahana

 1. Turpgillerden, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki, kelem (Brassica oleracea).
 2. Turpgiller (Cruciferae) familyasından, ülkemizde bazı türlerinin kültürü yapılan, yaprakları sebze olarak kullanılan otsu bitkiler. Başlılâhana (Brassica oleracea var. oleracea), karalâhana (B.oleracea var. acephala), Brüksellâhanası (B.oleraceae var. gemmifera), karnabahar (B.oleracea var. botrytis), alabaş (Brassica oleracea var. gongylodes) en çok kültürü yapılan çeşitleridir.
 3. Turpgiller familyasından, yaprakları sebze olarak kullanılan, protein bakımından zengin, sindirilme derecesi yüksek, so--güg--a karşı dayanıklı yeşil bitki.
 4. (en)Cabbage.
 5. (en)Rabbit food.
 6. (fr)Chou cabus, chou potager
 7. (la)Brassica oleracea

kelebek

 1. Pul kanatlılardan, vücudu, kanatları ince pullarla ve türlü renklerle örtülü, dört kanatlı, çok sayıda türleri olan böceklere verilen genel ad
 2. Biçim olarak bu böceklere benzeyen
 3. Geviş getiren hayvanların karaciğerlerinde yerleşip en çok öd yollarını tıkayan bir cins asalak hayvan ve bu hayvanın sebep olduğu hastalık.
 4. Vida, somun vb. nesnelerde kolayca çevrilmeye yarayan kelebek biçimindeki bölüm.
 5. Yere koşut bir biçimde kollarla uçarmış gibi hareketi gerektiren zor bir atlama türü
 6. Karışımlıktan motora geçen karışım niceliğini denetleyen yassı metal kapak.
 7. Yapraksolucanlar sınıfına bağlı emici yassı kurtların genel adı. bk. büyük karaciğer kelebeği, küçük karaciğer kelebeği, akciğer kelebeği.
 8. Hlk. 1. Fasioloidiozis. 2. Trematod.
 9. 1. vücudu kanatlan ince pullarla ve türlü renklerle örtülü, dört kanatlı, çok sayıda türü olan böcek. 2. narin, ince kadın.
 10. Vücudu, kanatları ince pullarla ve türlü renklerle örtülü, dört kanatlı, çok sayıda türü olan böcek.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

lahana kelebeğilahanalahana ağkurdulahana bitilahana çorbasılahana dolmasılahana güvesilahana kök urulahana kurdulahana mildiyösülahanlahalahametlahkelebeklerkelebekkelebek ağıkelebek bıçakkelebek camıkelebek çiçeği
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın