kromafin doku ne demek?

 1. Balıklarda kan basıncını kontrol eden ve kromotoforları düzenleyen adrenalin hormonunu salgılayan, böbreklerin yakınına veya içine lokalize olmuş bir endokrin doku.
 2. (en)Chromaffin tissue.

kromafin hücre tümörü

 1. Feokromositom.
 2. (en)Chromaffin cell tumour.

kromafin hücresi

 1. Böbrek üstü bezinin medullasında endokrinositus lusidus adı verilen adrenalin hücreleriyle endokrinositus densus adı verilen noradrenalin hücrelerini içeren granüllü hücreler. Kromafin hücreleri histokimyasal boyalarla ve fluoresanla elektron mikroskobunda ayırt edilirler.
 2. (en)Endocrinocytus medullaris.

doku

 1. Bir vücudun veya bir organın yapı ögelerinden birini oluşturan hücreler bütünü, nesiç.
 2. Bir bütünün yapısı ve özelliği.
 3. Belirli bir işi yapmak üzere özelleşmiş hücreler topluluğu.
 4. Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan, benzer hücre topluluklarının hücreler arası maddeyle beraber oluşturdukları yapı. Epitel, bağ, kas, sinirdokusu gibi.
 5. Organları meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan benzer ya da tek tip hücrelerin oluşturdukları yapı.
 6. Biçim ve görev bakımından birbirlerine benzeyen hücrelerin bir araya toplandıkları yapı. Hücre farklılaşmasıyla organizmada epitel, destek, kas ve sinir dokuları bulunur.
 7. Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan, ortak yapı ve işleve sahip hücreler grubunun oluşturdukları yapı.
 8. (en)Textus.
 9. (en)Texture.
 10. (en)Tissue.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kromafin hücre tümörükromafin hücresikromafinkromafinomkromafilkromakromkrom 51krom alaşımıkrom amonyum sülfatkrom asetatdokudoku aktarımıdoku aşınmasıdoku aşısıdoku bileşimidoku bilgisidoku bilimcidoku bilimidoku bozukluğudoku bozulmasıdokdok alanıdok cddok eklentisidok işçisi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın