kimya ne demek?

 1. Maddelerin temel yapılarını, birleşimlerini, dönüşümlerini, çözümleme, birleşim ve üretim yöntemlerini inceleyen bilim.
 2. Üstün özellikler taşıyan çok değerli şey

  Emniyetlerini kazanmak için bu esrar bir kimya gibi gizli kalmalıdır.

  R. N. Güntekin
 3. Özdeklerin temel yapılarını, bileşimlerini, dönüşümlerini; çözümleme, bireşim ve üretim yöntemlerini inceleyen bilim dalı.
 4. Maddelerin temel yapılarını, bileşimlerini, vb.yi inceleyen bilim.
 5. Mec. Üstün nitelikler taşıyan, çok değerli.
 6. Basit cisimlerin hususiyetlerini, bu cisimlerin birbirlerine olan tesirlerini ve bundan ileri gelen birleşmeyi inceleyen ilim. Basit maddelerdeki değişikliği anlamağa çalışan ilim kolu.
 7. Yalınç cisimlerin özelliklerini, bu cisimlerin molekülce birbiri üzerindeki etkilerini ve bu etkileşimden ortaya çıkan bileşimleri inceleyen bilim.
 8. Öğrencilere doğayı oluşturan özdeklerin yapısını, bu özdeklerin hangi koşullar altında ve hangi ilkelere göre birleştiğini ve değiştiğini anlatmak;kimyanın bugünkü uygarlığa ve teknik gelişmelere olan katkısını açıklamak;kimya olayları ile canlıların yaşayışı arasındaki sıkı bağları göstermek amacıyle orta dereceli okullarda okutulan ders.
 9. (en)Chemical.
 10. (en)Stinks.
 11. (en)Chemistry.
 12. (al)Chemie
 13. (fr)Chimie

kimya bilimi

 1. (en)Chemical science

kimya bölümü

 1. (en)Chemistry department

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kimya bilimikimya bölümükimya doğrulumukimya endüstrisikimya göçümükimya ile tedavikimya laboratuarikimya mühendisikimya mühendisliğikimya olmakkimkim bileşik olmayankim bilirkim bulduysa onundurkim çift dekompozisyon
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın