kayma ışareti ne demek?

 1. (en)Glide point

glide

 1. Motorsuz uçmak
 2. Akmak, akıp gitmek
 3. Kaymak, süzülmek
 4. Kaymak, kayıp gitmek
 5. Sessizce hareket etmek
 6. Yavaş yavaş değişmek
 7. Süzülmek

kayma

 1. Kaymak (II) işi.
 2. Herhangi bir sebeple filmin atlaması, görüntünün perdeye veya ekrana tam olarak gelmemesi.
 3. Bir cismin sürtünme ya da sürtünmesiz bir yüzeyde ötelenme devinimi,
 4. Bir cismin sürtünme ya da sürtünmesiz bir yüzeyde ötelenme devinimi,
 5. Filmin herhangi bir nedenle atlamasıyla çerçevenin pencereyle çakışmasının önlendiği, bunun sonucu görüntülüğe, art arda gelen iki resmin yarı bölümlerinin yansıdığı bir gösterim bozukluğu; çerçevekayması
 6. Örtücünün, filmin aralı devinimiyle eşlemeli çalışmamasından dolayı pencereyi iyice kapamaması sonucu, parlak nesnelerin birbiri üstüne binmiş gibi görünmesi; resimkayması.
 7. Gülle atmada, atış için ön hızı kazanmak amacıyla, atma döngüsü içinde yerden yükselmeden atış yerine doğru yapılan sekme.
 8. Spektral bir hattın dalga boyunda; yoğunluk, kütle, hareket, absorpsiyon, saçılma, yayınımdan kaynaklanan hafif değişiklik.
 9. Bk. göreceli konum (değeri)
 10. (en)Skid.

kayma açısı

 1. Biçim değiştirmeye zorlanan bir akışkanın ya da yoğruk bir katının kuvvet doğrultusu ile kayan yüzeyleri arasındaki açı.
 2. Biçim değiştirmeye zorlanan bir akışkanın ya da yoğruk bir katının kuvvet doğrultusu ile kayan yüzeyleri arasındaki açı.
 3. (en)Angle of slip.
 4. (al)Gleitwinkel
 5. (fr)Angle de glissement

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kaymakayma açısıkayma devimikayma düzlemikayma fıtığıkayma gerilmesikayma izikayma kuvvetikayma noktasıkayma oluşumukaykay etmekkayakaya antilobukaya antilopuışareti temizleışaret koymaışaretçiye gitışaretçiyi silışarışaışaanışaeynışamacı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın