kalkınma iktisadı ne demek?

 1. İktisaden geri kalmışlığın kuramını oluşturan ve uzun dönem iktisadi kalkınmanın sağlanmasına yönelik politika ve çözümlemeleri araştıran makroiktisadın bir alt dalı.
 2. (en)Development economics.

kalkınma

 1. Kalkınmak işi
 2. İyileşme, şifa bulma
 3. Bir ekonomide halkın değer yargıları, dünya görüşü ile tüketim ve davranış kalıplarındaki değişmeleri içeren toplumsal ve kuramsal yapıda dönüşüme yol açan büyüme.
 4. (en)Reconstruction.
 5. (en)Development.
 6. (en)Progress.
 7. (en)Improvement.
 8. (en)Recovery.

kalkınma bankacılığı

 1. Sermaye piyasasının gelişmediği ülkelerde, yatırım sermayesi yetersizliğini gidermek ve teknik yardım sağlamak yoluyla girişimcilerin temel sanayilere yatırım yapmak konusundaki korku ve kararsızlıklarını ortadan kaldırarak sanayileşmeyi hızlandırmak amacıyla etkinlikte bulunan bankacılık.
 2. (en)Development banking.

iktisadı

 1. İktisada ait, tutumla alakalı. Ekonomik. (Osmanlıca'da yazılışı: iktisadî)

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kalkınmakalkınma bankacılığıkalkınma ekonomisikalkınma hızıkalkınma için bölgesel işbirliği örgütükalkınma için bölgesel işbirliği teşkilatıkalkınma ile ilgilikalkınma izlemikalkınma kredisikalkınma kutuplarıkalkındırmakalkındırmakkalkındırmamakkalkınışkalkıkkalkık burunkalkık burunlukalkık kenarlı şapkakalkık uçluiktisadıiktisadı elverişlilikiktisadı faaliyetleriktisadı ilm i arziktisadı ve malı hakimiyetiktisadiktisadeniktisaden kendi kendine yeterlilikiktisaiktisabiktisabatiktisabı şan ü şöhretiktisabi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın