kültürel gecikme ne demek?

 1. Bk. ekinsel gecikme
 2. Kültür değişmeleri sürecinde söz konusu kültür karmaşasının bir parçasının değişmeye uymasındaki gecikme; bundan doğan uyuşmazlık, boşluk.
 3. (en)Cultural lag.
 4. (fr)Retard culturel

ekinsel gecikme

 1. (Ogburn) Tinsel ekin öğelerinin özdeksel ekin öğelerindeki değişiklikleri gecikmeyle izledikleri, çağını doldurmuş tinsel ekin öğelerinin yeni özdeksel koşullara karşın bir süre daha etkinliklerini sürdürdükleri görüşü.
 2. (en)Cultural lag.
 3. (fr)Retard culturel

kültürel güç

 1. Kültürün olduğu gibi kalmadan, ilgili olduğu toplumun yaşamına uygun bir biçimde değişimini sağlayan güç. bk. kültürel süreç. krş. halkbilimsel güç, halkbilimsel süreç.
 2. (en)Cultural dynamics.
 3. (fr)Dynamique culturelle

kültürel antropoloji

 1. Kültürle ilgili antropoloji.
 2. Bk. kültürel insanbilim
 3. (en)Cultural anthropology.

gecikme

 1. Gecikmek işi, teehhür, rötar
 2. Elektronik bir düzenekte ses sinyalinin gönderildiği andan ses kaynağından cevabın alındığı ana dek geçen süre.
 3. Herhangi bir olayın gerçekleştiği an ile o olaya ilişkin verilerin sağlanması, algılanması, yasama ve yürütme işlemlerinin gerçekleştirilmesi arasında geçen zaman. krş. verigecikmesi, algılamagecikmesi, yasamagecikmesi, yürütmegecikmesi
 4. Eksi ivme kazanma; hızın düşüş hızı.
 5. Bkz. retardasyon
 6. Otomatik denetim yönteminde duyarlılık ile uygulama arasında geçen süre.
 7. (en)Lag, time lag.
 8. (en)Delay.
 9. (en)Latency.
 10. (en)Lateness.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kültürel güçkültürel antropolojikültürel antropolojikkültürel atraksiyonkültürel çevrekültürel çevrebilimkültürelkültürel dikotomikültürel dinamizmkültürel dirençkültürel ekolojikültüre almakültüre girmekültürkültür akımıkültür alanıkültür balıkçılığıkültür basamağıgecikmegecikme açısıgecikme açisigecikme bozulmasıgecikme denkleştiricisigecikme dönemigecikme etkisigecikme faizigecikme hattıgecikme ne kadar sürecekgecikengeciken akımgeciken akışgeciken yükgecikerek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın