insulin reaction ne demek?

 1. Insülin reaksiyonu

insülin

 1. Şeker hastalığına karşı kullanılan bir hormon.
 2. Aktif yarı ömrü 35 dakika olan,çinko ile kolaylıkla bağlanıp agregat oluşturan,proinsülin ve preproinsülin basamaklarından sentezlenen,51 amino asit içeren bir polipeptid pankreas hormonudur.
 3. Pankreasın Langerhans adacıklarındaki beta hücreleri tarafından yüksek kan şekerine cevap olarak salınan ve eksikliğinde şeker hastalığı oluşan protein yapısında bir hormon. Hücre zarları boyunca iyonların ve metabolitlerin kontrollü taşınması, hücre içinde biyosentez yollarının düzenlenmesiyle bu yakıt moleküllerinin yeterli depolanması ve kullanılmasını, glikoz, yağ asitleri ve amino asitlerin hücre içine girmesi, glikojen, protein ve lipit üretimine yardım etmesi, glikoneogenez, glikojen yıkımı, protein yıkımı ve lipolizi inhibe etmesi önemli fonksiyonları arasındadır.
 4. Şeker hastalarının tedavisinde kullanılan ilaç.
 5. Salyangozlarda, böceklerde ve omurgalılarda enerji metabolizmasının düzenlenmesi ve büyümede rolü olan peptit yapılı hormon.
 6. Pankreasın Langerhans adacıklarında salgılanan ve kanda şeker oranını ayarlayan, birçok hücre için büyüme faktörü olarak görev yapan, 21 ve 30 aminoasitlik iki polipeptit zincirinden oluşan protein yapısındaki hormon, ensülin.
 7. (en)Insulin.

insulin resistance

 1. Insülin direnci

insulin

 1. Pankreasın Langerhans adacıklarından salgılanan ve kanda şeker oranını ayarlayan, birçok hücre için büyüme faktörü olarak görev yapan, 21 ve 30 amino asitlik iki polipeptit zincirinden oluşan, protein yapısında bir hormon. Ensülin.
 2. Omurgalıların pankreasında sentezlenen polipeptit yapısında olan kandaki şeker seviyesini düşürerek vucutta karbohidrat metabolizmasını düzenleyen bir hormon.
 3. (en)Insuline.
 4. (fr)Insulina
 5. Insulin, pankreas bezesinin çıkardığı bir madde (şeker hastalığında vücuda ilâç olarak zerkolunur).
 6. Ensülin
 7. (la)Insula: ada

reaction

 1. Karşı kuvvet, tepme
 2. Karşı koyma, tepkime
 3. Mukabele, karşılık, aksi tesir
 4. İrtica, gericilik
 5. Geri tepme alerji
 6. Tepki
 7. Bkz. reaksiyon
 8. İlacın hasta üzerinde aksi tesiri

Türetilmiş Kelimeler (bis)

insulin resistanceinsulininsulin deficiencyinsulin like growth factorinsulin sensitivity enhancer effectinsulin shockinsulinaseinsulineinsulinemiainsulinomainsulainsula ruminisinsula sanguisinsulantinsularreactionreaction affinityreaction enginereaction formationreaction intermediatereaction mechanismreaction reaksiyonreaction setreaction shotreaction tepkireactingreacting dosereactreact againstreactancereactant
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın