gümüş ne demek?

 1. Atom numarası 47, atom ağırlığı 107,88, yoğunluğu 10,5 olan, 960 °C'ye doğru sıvı durumuna geçen, parlak beyaz renkte, kolay işlenir ve tel durumuna gelebilen element (simgesi Ag).
 2. Bu elementten yapılmış

  Boynundan asılmış gümüş bir köstek taşırdı.

  Y. K. Beyatlı
 3. Sembolü Ag, atom ktlesi 107,88 g, atom numarası 47, yoğunluğu 10,50 g/mL, e.n. 960,5 g , nitrik asit ve sıcak derişik sülfürik asitte çözünen, hidroklorik asit, soğuk sülfürik asitte çözünmeyen, bir değerlikli olup takılarda, para yapımında ve aletlerde kullanılan, tuzlarından fotoğrafçılıkta ve ilaçlarda yararlanılan beyaz bir metal.Tuzlarından sadece gümüş nitrat ve gümüş asetat suda çözünür, cıva ile amalgam yapar.
 4. Parlak beyaz renkte, kolay işlenir, değerli bir maden.
 5. En iyi elektrik iletkeni olan, ak renkli, oldukça yumuşak, sünek bir soy metal. A. A. 107.88, A. S. 47, Ö. A. 10.5 E. S. 760.5°C.
 6. (en)Silver.
 7. (en)Argent.
 8. (en)Luna.
 9. (en)Grey.
 10. (en)Made of silver.
 11. (en)Metallic currency.
 12. (en)Nonmonetary investments.
 13. (fr)Argent

gümüş alaşımı

 1. Gümüş metalinin, öteki elementler ile yaptığı gümüş temelli alaşım.
 2. (en)Silver alloy.
 3. (fr)Alliage d'argent

gümüş aynası deneyi

 1. Karbonhidratların indirgeyici özelliğini göstermek için veya indirgeyici özelliğe sahip olan karbonhidratların varlığının saptanmasında kullanılan bir deney.
 2. (en)Silver mirror test.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gümüş alaşımıgümüş aynası deneyigümüş balığıgümüş balığıgillergümüş banyosugümüş bromürgümüş çatal bıçakgümüş çatal bıçak takımıgümüş çıkarmagümüş dokugümükgümülgümüs madenigümüs rengigümgüm diyegüm diye bırakmakgüm diye çarpmakgüm diye yere bırakmak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın