gümüş balığıgiller ne demek?

 1. Kemikli balıklar takımının, örnek hayvanı gümüş balığı olan bir familyası.
 2. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, kefaller (Percesoces) alt takımından, denizlerde yaşayan, tatlı sularda yaşayan bazı türleri süs balığı olarak kullanılan bir familya.
 3. Kemikli balıklardan, denizlerde ve tatlı sularda yaşayan bazı türleri süs balığı olarak da kullanılan bir familya.
 4. (en)Atherines.
 5. (fr)Athérinidés
 6. (la)Atherinidae

gümüş balığı

 1. Gümüş balığıgillerden, gümüş renginde bir deniz balığı, aterina (Atherina presbyter).
 2. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının,gümüş balığıgiller (Atherinidae) familyasından, 15-20 cm kadar uzunlukta, Atlantik Okyanusu ve Akdeniz'de yaşayan bir tür.
 3. Kemikli balıklardan, gümüş balığıgiller (Atherinidae) familyasından, özellikle sıcak denizlerde ve denizle bağlantısı bulunan göllerde yaşayan, boyları 15 cm olabilen sahil formu.
 4. (en)Silver atherine.
 5. (fr)Prêtre
 6. (la)Atherina presbyter
 7. (la)Atherina boyeri

gümüş

 1. Atom numarası 47, atom ağırlığı 107,88, yoğunluğu 10,5 olan, 960 °C'ye doğru sıvı durumuna geçen, parlak beyaz renkte, kolay işlenir ve tel durumuna gelebilen element (simgesi Ag).
 2. Bu elementten yapılmış
 3. Sembolü Ag, atom ktlesi 107,88 g, atom numarası 47, yoğunluğu 10,50 g/mL, e.n. 960,5 g , nitrik asit ve sıcak derişik sülfürik asitte çözünen, hidroklorik asit, soğuk sülfürik asitte çözünmeyen, bir değerlikli olup takılarda, para yapımında ve aletlerde kullanılan, tuzlarından fotoğrafçılıkta ve ilaçlarda yararlanılan beyaz bir metal.Tuzlarından sadece gümüş nitrat ve gümüş asetat suda çözünür, cıva ile amalgam yapar.
 4. Parlak beyaz renkte, kolay işlenir, değerli bir maden.
 5. En iyi elektrik iletkeni olan, ak renkli, oldukça yumuşak, sünek bir soy metal. A. A. 107.88, A. S. 47, Ö. A. 10.5 E. S. 760.5°C.
 6. (en)Silver.
 7. (en)Argent.
 8. (en)Luna.
 9. (en)Grey.
 10. (en)Made of silver.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gümüş balığıgümüşgümüş alaşımıgümüş aynası deneyigümüş banyosugümüş bromürgümüş çatal bıçakgümüş çatal bıçak takımıgümüş çıkarmagümüş dokugümükgümülgümüs madenigümüs rengigümgüm diyegüm diye bırakmakgüm diye çarpmakgüm diye yere bırakmakbalığı çok
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın