birleşik belirteç ne demek?

 1. Birleşik sözcük biçiminde kurulmuş belirteç: Bugün geldi; Biraz bekleyin; Uluorta konuşuyor vb. birleşik ek Tek heceli olmayan ek: -inti (gez-inti, gör-üntü, kal-ıntı) , -ince(gel-ince; kal-ınca) , -inci (bir-inci, üç-üncü, altı-ncı) vb.

birleşik bezler

 1. Çok hücreli dış salgı bezlerinin ortak bir ana boşaltıcı kanalını içeren bezleri. Çok sayıda korpus glandule adı verilen üniteleri biçimlendirir.
 2. (en)Glandula composita.

birleşik

 1. Bir araya gelmiş, birleşmiş olan, müttehit.
 2. Çeşitli öğelerin belirli oranlarda birleşmesiyle oluşmuş (özdek).
 3. Çeşitli öğelerin belirli oranlarda birleşmesiyle oluşmuş (özdek).
 4. (en)United.
 5. (en)Joint.
 6. (en)Connected.
 7. (en)Conjoint.
 8. (en)Combined.
 9. (en)Adjunctive.
 10. (en)Confederate.

belirteç

 1. Ayıraç (kimya)
 2. Zarf (dil bilgisi)
 3. (Derleme.. katmaç) Bir eylemin, bir sıfatın ya da bir başka belirtecin anlamını zaman, yer, ölçü, nitelik, soru kavramları bakımından etkileyen sözcük: Çok konuşuyor; Erken gelince şaşırdık; En iyi arkadaş kitaptır; En fazla kazanan en çok çalışandır vb.
 4. Çizgisel denklem takımlarının çözümü için konulmuş işlemsel bir kural; n'inci dereceden birbelirteç, n dikeç ve n dizeç olarak öbeklenmiş n2 sayılı bir çizelge oluşturur.
 5. Ortamın hidrojen iyon konsantrasyonuna göre renk değiştiren zayıf organik asit veya bazlar, indikatör.
 6. Yemlerde doğal olarak bulunan, sindirim kanalından çok az emilen, gerçekte gübrede değişmemiş olarak tamamen bulunabilen, lignin, kromojen, silisyumdioksit, slika gibi dış indikatörler veya krom oksit, demir oksit ve baryum sülfat gibi iç indikatörlerle teorik sindirilebilirlik ve kuru madde tüketimini hesaplamada kullanılan maddeler.
 7. Bulunduğu yerin niteliği hakkında bilgi veren işaretleyici, markır. Üç şekilde kullanılabilir.
 8. Kromozomda yeri ve işlevi bilinen bir genin, başka bir genin haritalanmasında.
 9. Antijenik belirteç olarak hücre tiplendirmesinde.
 10. DNA, RNA veya protein belirteçler, bilinen uzunlukta veya nitelikte parçacıklar olup çözümlemelerde kullanılabilir.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

birleşik bezlerbirleşikbirleşik adbirleşik ailebirleşik alan kuramıbirleşik anahtarbirleşik anterlibirleşik bağlaçbirleşik bağlanımbirleşik baklembirleşbirleşekbirleşenbirleşen hacimler yasasıbirlemebirlemekbirlenmebirlenmekbirlerbelirteçbelirteç ekibelirteç elementbelirteç organizmabelirteç yüzeyibelirteçler dizgesibelirteçleri süzbelirtbelirbeliren mesajbeliren pencerebelirgebelirgi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın