belirsizlik ilkesi ne demek?

 1. Doğabilimsel ölçümlerde giderilmesi olanaksız bir temel belirsizlik bulunduğunu, bildiren ilke. Bu belirsizlik ancak öğeciksel boyutlarda kendini belli eder.
 2. Doğabilimsel ölçümlerde giderilmesi olanaksız bir temel belirsizlik bulunduğunu, bildiren ilke. Bu belirsizlik ancak öğeciksel boyutlarda kendini belli eder.
 3. Hareketli bir taneciğin yeri ve momentumu gibi iki değişkenindeki belirsizliklerin çarpımı yaklaşık olarak Dirac sabitine eşit olduğunu, veya bir elektronun yeri ve hızı birlikte eşzamanlı olarak aynı kesinlikle bilinemez olduğunu belirten ilke.
 4. (en)Uncertainty principle.
 5. (al)Unschärferelation
 6. (fr)Principe d'incertitude

belirsizlik altında karar

 1. İktisadi karar birimlerinin birden çok olayın aynı anda var olduğu karar sürecinde, olayların sonuçlarını bildiği, ancak olayların gerçekleşme olasılıklarını bilemediği durumdaki davranış biçimi. krş. belirlilik altında karar, risk altında karar, rekabet altında karar
 2. (en)Decision under uncertainty.

belirsizlik katsayısı

 1. (bağlanım çözümlemesi) r, iki değişken arasındaki ilişki katsayısı olmak üzere (…) verilen ad. Bağımlı değişkenin bağımsız değişkenlerce açıklanamayan kesimi.
 2. (en)Coefficient of non-determination.

ilke

 1. Temel düşünce, temel inanç, unsur, prensip
 2. Temel bilgi.
 3. Her türlü tartışmanın dışında sayılan öncül, mebde.
 4. Davranış kuralı.
 5. Öge, unsur
 6. Kendisinden türetilen ilk madde.
 7. Öncül
 8. Bireysel karar ve eylemlerin, tutarlı ve eleştirel biçimde değerlendirilmesine olanak sağlayan ana kural.
 9. Başlangıç, hareket noktası, her şeyin kendisinden türediği ilk ve temel kaynak.
 10. Her türlü tartışmanın dışında sayılan kural.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

belirsizlik altında kararbelirsizlik katsayısıbelirsizlik katsayısı eşitliğibelirsizlik prensibibelirsizlik sıfatıbelirsizlikbelirsizlik zamiribelirsizlesbelirsizleşbelirsizleşmekbelirsizleştirbelirsizleştirmemekbelirsizbelirsiz bağıntı zamiribelirsiz betibelirsiz betimbelirsiz bir şekildeilkesizlikilkeselilkeilke olarakilkeciilkecilikilkehanilkilk adımilk adımı atmakilk ağızilk ağızda
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın