başında kavak yeli esmek ne demek?

 1. Genç sorumluluk duygusundan uzak, zevk, eğlence peşinde koşmak.

  Kocası yaşlı diye genç bir kadının başında kavak yelleri estiğine hükmetmek lazım gelmez.

  R. H. Karay
 2. Gerçekleşmeyecek şeyler düşünerek vakit geçirmek.

başında kavak yelleri esen

 1. (en)Wool gathering.

başında kavak yelleri esme

 1. (en)Wool gathering.

kavak

 1. Söğütgillerden, sulak bölgelerde yetişen, boyu bazı türlerinde 30-40 m'ye değin çıkan, kerestesinden yararlanılan uzun boylu bir ağaç (Populus).
 2. Söğütgillerden, kerestesi kolay işlenebilir ve pür gitar gövdesi olarak kullanılan tonu yalın karakterli, hafif ve düşük maliyetli bir ağaç.
 3. Söğütgiller (Salicaceae) familyasından, yaprakları almaşlı dizilişli ve yapraklarını döken, bazı türlerinin kerestesi için kültürü yapılan bir cins. Ülkemizde akkavak (Populus alba), karakavak (P.nigra), titrekkavak (P.tremula) ve Fırat kavağı (P.euphratica), piramitkavak (P.pyramidiscus) gibi türleri bulunmaktadır.
 4. (en)Poplar.
 5. (fr)Peuplier
 6. (la)Populus

ye

 1. (en)(Old English) you (often plural).
 2. Sen, siz
 3. Siz, sizler.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

başında kavak yelleri esenbaşında kavak yelleri esmebaşındabaşında beklemekbaşında beyaz tüyler bulunan yaban ördeğibaşında değirmen çevirmekbaşında dert tütmekbaşında durmakbaşında olmakbaşında paralansınbaşın arkasıbaşın art eğik kasıbaşın bükücü kasıbaşın içinbaşın kayu etmekkavakkavak dikmekkavak incirikavak kaplamakavak kelebeğikavakavakavakçılıkkavakincirikavakizkavakkurdukavakava sendromukavabilkavadkavadih
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın