bölgesel anestezi ne demek?

 1. Nispeten geniş alanları kapsamakla birlikte sınırlı vücut bölgelerinde duyu kaybı oluşturulması biçiminde yapılan bir anestezi biçimi, rejiyonal anestezi.
 2. (en)Regional anesthesia.
 3. (en)Regional anaesthesia.

bölgesel anatomi

 1. (en)Regional anatomy

bölgesel azgelişme

 1. Bir ülkede, bir ya da birden çok kimi bölgelerin tarihsel, coğrafyasal, ekonomik vb. nedenlerle başka bölgelerden daha az ve onların gelişimine yarayacak biçimde geri kalması, kendi gelişme kaynaklarının o bölgelere kayması olgusu. Bölgelerarası dengesizlik de denilmektedir.
 2. (en)Regional underdevelopment.
 3. (fr)Sous-développement régional

anestezi

 1. Uyuşturucu bir ilaçla vücudun bütününde veya belirli bir bölgesinde duyuların yok olması, duyum yitimi
 2. Doktorlar, ameliyat sırasında ağrı duymaması için, ameliyattan önce hastaya bir iğne yapar ya da solunum yoluyla bir gaz verirler. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz, böylece vücudundaki ağrıları duyamayacak duruma gelmesine anestezi, bu duyu yitimine yol açan maddelere de anestezik denir.
 3. Duyu yitimi
 4. Bk. uyuşturma
 5. Canlı vücudunun tümünde veya bir bölgesinde ağrı, ısı, ışık ve dokunma gibi tüm duyuların ortadan kaldırılması.
 6. Yun.Tıb: Bütün vücutta veya vücudun bir kısmında hislerin az veya çok miktarda kaybı.
 7. Uyuşturma.
 8. (en)Anesthesia.
 9. (en)Anesthesia, anaesthesia.
 10. (en)Anaesthesia.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bölgesel anatomibölgesel azgelişmebölgeselbölgesel başkalaşımbölgesel belge anlaşmasıbölgesel borsalarbölgesel budunbilimbölgesel çarpanbölgesel çoğaltanbölgesel dernek binasıbölgebölge albölge anatomisibölge başsavcısıbölge denetimianestezianestezi maskesianestezi sonrası miyonekrozanestezi sonrası miyopatianestezi sonrası rabdomiyolizisanestezi uzmanıanestezi yapmakanestezikanestezik ilaçanestezik şokanestekinezianestetikanestetik anestezikanestetik gazanestetik ilaç
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın