amaca uygunluk kuralı ne demek?

 1. Bk. Mundell kuralı

mundell kuralı

 1. Herbir politika aracının iç denge ve dış denge hedeflerini sağlama açısından hangi alanda daha etkili oluyorsa yalnızca o dengeye yönelik kullanılması gerektiğini ileri süren ve Robert A. Mundell tarafından geliştirilen kural.
 2. (en)Mundell's rule.

amaca ait

 1. (en)Objective

amaca uygun

 1. (en)Relevant.

uygunluk

 1. Uygun olma durumu, yakışık, mutabakat, mukarenet.
 2. Bir elçinin bir ülkeye atanmasından önce o ülkeden istenen uygun görme yazısı, agreman.
 3. Özne ile yüklemin veya bazı dillerde olduğu gibi sıfat ile ismin, cins ve sayı bakımından birbirine uyması: Öğretmen geldi. Öğrenciler ödevlerini yapmışlar gibi.
 4. (Derleme.. uyumlama) Özne ile yüklemin veya bazı dillerde olduğu gibi sıfat ile adın, cins ve sayı bakımından birbirine uyması: Öğretmen geldi; Öğrenciler ödevlerini yapmışlar; Çocuklar oyuncaklarını paylaşamadılar; Kuşlar uçuyorlar (veya uçuşuyorlar) vb.
 5. (en)Concord agreement.
 6. (en)Congruity.
 7. (en)Suitability.
 8. (en)Convenience.
 9. (en)Accordance.
 10. (en)Conformity.

kuralı

 1. Kurasını çekmiş, askere gitmeyi bekleyen (asker)

Türetilmiş Kelimeler (bis)

amaca aitamaca uygunamaca yönelikamaca zararı dokunanamaca zararlıamaama diğer taraftanama even thoughama neama sonrauygunlukuygunluk ayrım bileşik yaklaşımıuygunluk çevirisiuygunluk değerlendirme işlemiuygunluk değerlendirmesiuygunluk katsayısıuygunluk sertifikasıuygunluk yaklaşımıuygunuygun adımuygun adım yürümekuygun adım yürüyen kimseuygun adım yürüyüşuyguuygulauygula liste madde ışaretiuygulamauygulama açıklaması
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın