algısal renk ne demek?

 1. Gözlemciye, görünen biçimi, boyutu, yapısı ve dokusu aynı olan iki nesne arasında ayrımlar ayırt etme olanağını sağlayan ve gözlemde aracı olan ışığın tayfsal bileşim ayrımlarının doğuracağı ile aynı türden plan, görsel algı öğesi.
 2. (en)Perceived colour.
 3. (al)Farbempfindung
 4. (fr)Couleur perçue

algısal bütünlük

 1. Bir varlığın, bir nesnenin, soyut özellikler ya da ayrıntılar toplamı olarak değil, tümüyle algılanmasından oluşan bütünlük. (Bir arada bulunan türlü nesnelerin de ayrı ayrı değil, bir bütün olarak algılanışı buna dayanır.)

algısal devimsel öğrenme

 1. Sözlü olmayan nesnel bir uyaran karşısında devimsel bir tepki yapmayı öğrenme.

renk

 1. Cisimler tarafından yansılanan ışığın gözde oluşturduğu duyum
 2. Nitelik.
 3. Belirli dalga uzunluğundaki elektromıknatıs ışınımın gözün ağkatında yarattığı etkinin, merkez sinir dizgesince yorumundan doğan durum.
 4. Duyulanmanın niteliğinde, ışığın tayfsal bileşim ayrımlarının doğurabilecekleriyle aynı cinsten olan ayrımları gözlemeyi ve ayırt etmeyi sağlayan, görsel bir duyulanmanın belirtisi, ıralayıcı niteliği.
 5. "1" de tanımlanan görsel duyulanmayı doğuran ışık uyartılarının (ışık kaynağı ya da nesne) ıralayıcı niteliği.
 6. '1" ya da "2" de tanımlanan ama, siyah, gri, beyaz gibi görüler dışında kalan ve birrenksel doymuşluğu olan kırmızı, yeşil, mavi vb. görülerle sınırlanan ıralayıcı nitelik, bkz. algısalrenk, ruhfizikselrenk.
 7. Doğrudan ya da üzerine düştüğü nesnelerde yansıma, kırılma, soğurulma gibi olaylar sonucu göze ulaşan ışığın, dalga boyuna göre bilinçte uyandırdığı imge.
 8. Belli bir dalga boyundaki elektromıknatıssal ışınımın niteliği.
 9. Bulanık su.
 10. (en)Color.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

algısal bütünlükalgısal devimsel öğrenmealgısal kurgualgısal öğrenmealgısal örüntüalgısalalgısal tümevarımalgısal yapıalgıalgı alanıalgı bıçağıalgı bozukluğualgı dayanağırenkrenk parlaklık diyagramırenk açıcırenk açılma alopesisirenk açkılamasırenk açma sıvısırenk adırenk algılamasırenk almakrenk alttaşıyıcırenren geyiğiren ırmağı yöresindenren nehriren şarabı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın