acid alcohol ne demek?

 1. Asit alkol

asit

 1. Turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirmek özelliğinde olan ve birleşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli birleşik, hamız.
 2. Bk. ekşit
 3. Bir çözeltiye H+ iyonu (proton) çıkaran madde.
 4. Suda çözündüğünde hidronyum yükünü H3O+ veren kimyasalözdek. (Yapısındaki hidrojenleri, baz kökleri ya da metallerle yer değiştirerek tuzları oluşturur, pH ölçeğinde 0-7 arasında değer gösterirler.)
 5. (Bronsted) Proton verme yatkınlığı olan kimyasal bileşik.
 6. (Lewis) Ortaklanmamış elektron çifti ya da çiftlerini almaya yatkın olan kimyasal özdek.
 7. Bir çözeltiye hidrojen iyonu veren, suda çözündüğü zaman hidrojen iyonları açığa çıkaran, bileşimindeki hidrojenin yerine herhangi bir mineral alarak tuz meydana getirebilen ve turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirme özelliği olan hidrojenli bileşim.
 8. Fr. Terkibindeki hidrojenin yerine element alarak tuz meydana gelmesine sebep olan ve mavi turnusolü kırmızıya çevirmek hasiyetinde hidrojenli birleşik hamız.
 9. Alkali maddenin tersi özellikler taşıyan, turnusolün mavi rengini kırmızıya çeviren, suda eridiği zaman hidrojen iyonları meydana getiren hidrojenli bileşik.
 10. (en)Acid, Osm. hamız.

acid albumin

 1. Asit albümin

acid amide

 1. Asit amit

alcohol

 1. Alkol
 2. İçki
 3. İspirto

Türetilmiş Kelimeler (bis)

acid albuminacid amideacid anhydrideacid anionic surfactantsacid attackacidacid azideacid balsamicacid base balanceacid base equilibriumaciaci çekaci istiridyeaci suaci verenalcoholalcohol abusealcohol addictalcohol addictionalcohol bathalcohol curealcohol dehydrogenasealcohol dementiaalcohol denaturatedalcohol dependentalcoaalcockalcocks canalalcogelalcalca tordaalcahestalcaidealcalde
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın