çoğul kalıtım ne demek?

 1. Bk. çoktan türeme

çoğul

 1. Birden çok, çok fazla, çok bölümlü
 2. Çokluk: Ordular. Geldik.
 3. (Derleme.. çokluk) Belirli eklerle birden çok varlığı veya kişiyi bildirme biçimi: Evler, elmalar, ordular, evimiz, evlerimiz, geldiler, geldik, geldiniz, geliyoruz, gelelim, biz, onlar vb.
 4. Bzk. plurial, multipeks
 5. (en)Plural.
 6. (fr)Pluriel

çoğul danışma

 1. Sorunlarından en az birkaçı ortak olan, birden çok kişiyle aynı zamanda yapılan danışma.

kalıtım

 1. Çevre etkileriyle köklü olarak değiştirilemeyen özelliklerin, döllenme sırasında, dişi ve erkeğin kromozomları yoluyla bir kuşaktan ötekine geçmesi, soya çekim, irs, irsiyet, veraset.
 2. Biyolojik özelliklerin, genlerin, bir dölden diğerine aktarılması. Genler hem birbirleriyle hem de bulundukları çevreyle etkileşerek, belirgin özellikleri yani fenotipleri oluştururlar. Bu nedenle oğul döl ebeveynine veya akrabalarına, diğer bireylere oranla daha çok benzerlik gösterir.
 3. Belirli bir özellik veya niteliğin ebeveynden yavrulara aktarılması, ırsiyet.
 4. Bir bireyin genetik yapılanması.
 5. Kalıtım kuralları ve kalıtsal özellikleri konu alan biyoloji dalı, soya çekim.
 6. (en)Inheritance, heredity.
 7. (en)Heredity.
 8. (en)Genetics.
 9. (en)Contribution.
 10. (en)Heritage.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çoğulçoğul danışmaçoğul doğumçoğul ekiçoğul ekleriçoğul gebelikçoğul görevçoğul kişilikçoğul küme yöntemiçoğul olarak kullanmakçoğuçoğu gitti, azı kaldıçoğu kezçoğu zamançoğu zarar, azı kararkalıtımkalıtım bilimikalıtım derecesikalıtım ve geçiş vergisikalıtım vergisikalıtım yoluylakalıtımbilimkalıtımcıkalıtımcılıkkalıtımla kazanmakkalıtkalıt almakkalıtbırakankalıtçıkalıtçılar ortaklığı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın