çoğa bölünme ne demek?

 1. Bir hücrenin, önce çekirdeğinin birçok defa bölünmesi, sonra çevrelerinde bir miktar sitoplâzma ile çok sayıda hücreye ya da sporlara ayrılması.
 2. Belirli sarkodin ve sporozoan protozoonlarda kız hücreler oluşturmak için çekirdekte çoklu bölünmeyi takiben, oluşan her bir küçük çekirdeğin etrafında sitoplazma kitlesiyle çevrilmesini sağlamak amacıyla sitoplazma bölünmesinin görüldüğü eşeysiz üreme biçimi, agamogoni, agamogenezis, agamogenetik, şizogoni, meregoni.
 3. (en)Multiple fission.
 4. (fr)Fission multiple

çoğa

 1. Çocuk, yavru.
 2. Bazı vahşi hayvanların yavruları.

çoğa artış hızı

 1. Bir çoğanın belli zaman kesitinde gösterdiği oransal artış.
 2. (en)Rate of population increase.

bölünme

 1. Hücrelerin, belli bir büyüklüğe ulaştığında eşit bölümlere ayrılıp çoğalması.
 2. Yarışta toplu olarak koşarken birbirinden ayrılma.
 3. Bölünmek işi.
 4. Bir molekülün bölünmesi.
 5. Halka kırılması veya bir aromatik halkanın açılması.
 6. Canlı bir hücrenin bölünmesi.
 7. Zigotu izleyen yarıklanma. Vitellus maddesinin miktarı ve dağılımına göre total ve parsiyal olmak üzere iki türlü bölünme biçimi bulunur.
 8. Eşit büyüklükte, iki veya daha fazla kız hücre oluşumuyla sonuçlanan ve genellikle bakteri gibi tek hücreli organizmalarda görülen eşeysiz üreme biçimi.
 9. (en)Scission.
 10. (en)Division.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çoğaçoğa artış hızıçoğa azalış hızıçoğa bileşimiçoğa kuşağıçoğa sayımıçoğa tepegeniçoğa uzancasıçoğabilimçoğabir bağıntıçoğçoğ pantolonçoğ tedbirlerçobançoban aldatançoban aldatan kuşuçoban aldatangillerçoban aldatanlarbölünmebölünme ile ilgilibölünmekbölünmemekbölünmemişbölünmezbölünmezlikbölünbölünebilenbölünebilirbölünebilir akreditifbölünebilir grupbölübölü çizgisibölü imibölücübölücü kemer
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın