çapraz bağ ne demek?

 1. Arkuru olarak konulan bağ.
 2. (en)Inclined chord.

çapraz bağ yırtığı

 1. Diz ekleminde uyluk ve kaval kemiği arasında bulunan ve diz ekleminin önden arkaya doğru kendi içinde kaymasını sağlayan ayrıca uyluk kemiğinin içe ve dışa dönmelerini sınırlayan bağların kopması veya yırtılması.
 2. (en)Ruptured cruciate ligaments.

çapraz bağımlılık

 1. Herhangi bir ilaca bağımlı olan kişinin, bir başka ilaca daha bağımlılık göstermesi durumu.
 2. (en)Cross dependency.

bağ

 1. Bir şeyi başka bir şeye veya birçok şeyi topluca birbirine tutturmak için kullanılan ip, sicim, şerit, tel vb. düğümlenebilir nesne.
 2. Sargı.
 3. İlgi, ilişki, rabıta
 4. Kemikleri birbirine bağlamaya, iç organları yerinde tutmaya yarayan lif demeti.
 5. Bir halat üzerine atılan sağlam, düzgün ve istendiğinde kolayca çözülebilen her türlü düğüm.
 6. Nota yazarken yan yana gelen aynı veya farklı değerdeki notaların birbirine bağlanarak çalınacağını belirtmek için yapılan yay biçimindeki işaret.
 7. Üzüm kütüklerinin dikili bulunduğu toprak parçası
 8. Bağlam, deste, demet.
 9. Meyve bahçesi.
 10. Bir özdecik oluşumunda iki öğeciğin kimi dış eksiciklerinin ortaklaşa kullanımı ile ya da eksicik alışverişi ile sağlananbağlanım.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çapraz bağ yırtığıçapraz bağımlılıkçapraz bağlamaçapraz bağlantıçapraz baglantıçapraz açkıçapraz akineziçapraz alanli kuvvetlendiriciçapraz alerjiçapraz anahtarçaprazçapraz antençapraz ateşçapraz ateş almakçapraz atlayışçaprakçapraşıkçapraşık durumçapraşık düğümçapraşık kaydırmabağbağ açısıbağ bahçebağ bıçağıbağ bilimbağ bozmakbağ bozumcubağ bozumubağ çadırkelebeğibağ çizgi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın