yeşil bezler ne demek?

 1. Bk. anten bezleri
 2. Anten bezleri.
 3. (en)Green glands.

anten bezleri

 1. Dekapotların başında bulunan ve ikinci antenlerin kaidesinden dışarı açılan boşaltım organları. Yeşil bezler.
 2. Bazı hayvanların baş bölgelerinde bulunan ve ikinci antenlerin kaidesinden dışarı açılan boşaltım organları, yeşil bezler.
 3. (en)Antennal glands, green glands.
 4. (en)Antennal glands.
 5. (fr)Glande antennaire

yeşil barbus

 1. Doğal olarak Güney Çin ve Honk Kong'da yaşayan, boyları 10 cm olabilen, çok güzel renkli akvaryum balığı, yeşil tekir, pirinç renkli barbus, pirinç renkli tekir.
 2. (la)Barbus semifasciolatus

yeşil baş ördek

 1. Kuşlar (Aves) sınıfının, kazlar (Anseriformes) takımının, ördekgiller (Anatidae) familyasından, 52 cm kadar uzunlukta, mavi, beyaz, kara, kahverengi karışık tüylü, erkekleri yeşil başlı, yurdumuzun her tarafında, Palearktik bölge ve Kuzey Amerika'da sazlı, durgun sularda yaşayan yerli bir kuş türü. Yaban ördeği.
 2. (en)Mallard, wild duck.
 3. (fr)Canard sauvage
 4. (la)Anas platyrhynchos

bez

 1. Pamuk veya keten ipliğinden yapılan dokuma
 2. Pamuktan, düz dokuma.
 3. Herhangi bir cins kumaş.
 4. Herhangi bir iş için kullanılan dokuma.
 5. Gelişigüzel kumaş parçası, çaput.
 6. Kumaş veya dokumadan yapılmış.
 7. İçinden geçen kandan veya öz sudan bazı maddeler ayırarak salgı oluşturan organ.
 8. Organizmada kullanılmak ya da dışarı çıkarılmak üzere salgı yapan özelleşmiş bir hücre (tek hücrelibez) ya da özelleşmiş hücreler topluluğu (çok hücrelibez). Salgılarını bir kanalla boşaltan (dış salgıbezleri: ekzokrinbezler) ya da doğrudan kana veren (iç salgıbezleri: endokrinbezler), salgılarını tek kanalla boşaltan basitbezler (basit tüp, dallı tüp, bükülmüş tüp, asinarbezler), birden fazla kanalla boşaltan bileşikbezler (bileşik rübüler, bileşik asinar, bileşik tübüloasinarbezler), salgılarını sitoplâzma kaybı olmadan salgılayan (merokrin), az kayıpla salgılayan (apokrin) ya da hücrenin de tahrip olmasıyla salgılayan (holokrin) tipleri, yoğun salgılı (mükoz) ya da daha sıvı salgılı (seröz)bezler gibi gruplandırılan çeşitli özellikteki hücreler topluluğu.
 9. Salgı yapan özelleşmiş hücre veya hücreler topluluğu, glandula.
 10. Hlk. Sığır gövde etinde, boyun yan kaslarından yapılan pastırmalık et parçası veya bu parçadan yapılan pastırma.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

yeşil barbusyeşil baş ördekyeşil biberyeşil bonelyayeşil ağaç yılanıyeşil ağaçkakanyeşil alanyeşil alan yatırımıyeşil arı kuşuyeşilyeşil ayaklı su tavuğuyeşil ayaklı sutavuğuyeşbyeşerişyeşermeyeşermekyeşermemekbezlebezlebazbezlemebezlemekbezletmekbezlbezlabezbez alırsan mısırdan , kız alırsan asildenbez ayağıbez ayakkabıbez bağlamak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın