yapıt hakkı tüzesi ne demek?

 1. Yapıt haklarının sınırını, nasıl kullanılıp korunacağını ve niteliklerini belirten bilim dalı.
 2. (en)Copyright law.
 3. (fr)Droit d'auteur

yapıt hakkı tarihi

 1. Bir düşün ya da sanat yapıtının her türlü haklarının korunmaya başlandığı tarih. (Kitaplarda genellikle içkapağın "b" yüzünde bulunur. Basım tarihi belirtilmemiş yapıtlarda basım tarihi yerine de geçer.)
 2. (en)Copyright date.

yapıt hakkı belgesi

 1. Hakkın doğumu için kütüğe yazım kuralını kabul eden ve uygulayan ülkelerde, kütüğe geçirildiğini ve hakkın doğduğunu gösteren belge (eskiden bizde bu uygulama vardı, bugün ABD gibi ülkelerde görülmektedir).
 2. (en)Certificate for copyrigqt, copyright certificate.
 3. (fr)Certificat de droit d'auteur

hakkı

 1. Hak ve adaletle ilgili
 2. Bir insana ait olan şey
 3. Dava, iddiada hakikate uygunluk
 4. Emek
 5. Pay, hisse
 6. Layık, münasip
 7. Doğrulukla ilgili
 8. Doğruluk ve insaf sahibi

tüze

 1. Hukuk.
 2. Yaygın ve geniş anlamı ile herkesin yasalarla tanınmış olan türesini yerine getirme, verme, başkalarının türesine uyma, saygı gösterme.
 3. Adalet; hukuk.
 4. (en)Justice.
 5. (en)Jurisprudence.
 6. (fr)Justice

Türetilmiş Kelimeler (bis)

yapıt hakkı tarihiyapıt hakkı belgesiyapıt hakkı bildirimiyapıt hakkı isteğinin kütüğe yazımıyapıt hakkı iyesiyapıt hakkı kitaplığıyapıtyapıt hakkıyapıt hakkı konusu yapıtların bölümlemeleriyapıt hakkı kütüğüyapıt hakkı negatifiyapıyapı adasıyapı arabalığıyapı araştırmasıyapı biçimihakkıhakkı amiriyyethakkı geçmekhakkı huzurhakkı içinhakkı ihtitabhakkı itmam eden şeklı idarı tasarrufhakkı korunabilirhakkı olmakhakkı ödenmemekhakkhakk ı istinsahhakk ı müktesebhakk ı telif hukukuhakk ı telif ilm ü haberi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın