uygar toplum ne demek?

 1. Halkla aydın kesiminin birbirlerine yaptıkları olumlu etkilerin sonunda uygarlık düzeyine erişmiş toplum, bk. uygarlık, halk. krş. ilkel toplum.
 2. (en)Civilized society.
 3. (fr)Société civilisée

uygar çag

 1. (en)Modern times

uygar din

 1. Uygar toplumlarda, kutsal kitapların ilkeleri uyarınca uygulanan din türlerinden her biri. bk. din. krş. halk dini, ilkel din.
 2. (en)Civilized religion.
 3. (fr)Religion civilisée

toplum

 1. Aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların tümü, cemiyet.
 2. Topluluk.
 3. Bilinçli bireylerden ve özellikle aralarında örgütleşme bağları ve karşılıklı görevler bulunan kişilerden kurulu topluluk. 2~ (Dar anlamda) Doğal eğilimlere değil, sözleşmeye dayanan, belirli ereklere ulaşmak için isteyerek kurulan, istenildiğinde dağılabilen insan topluluğu, birliği. Bir ilke üzerine kurulmuş birliktelik = ortaklaşalık (Gemeinschaft - Communaute'nin karşıtı olarak. Tönnies).
 4. (en)Society.
 5. (en)The community.
 6. (en)Socio-.
 7. (en)Community.
 8. (en)Social group.
 9. (en)World.
 10. (fr)Société

Türetilmiş Kelimeler (bis)

uygar çaguygar dinuygar uluslaruygaruygaralpuygarcauygarlaşmauygarlaşmakuygarlaştıruygarlaştırıcıuygantoplumtoplum baskısıtoplum bilgileritoplum bilgileri odasıtoplum bilimcitoplum bilimciliktoplum bilimcisitoplum bilimitoplum bilimleritoplum bilimseltoplutoplu alıştırmalartoplu antentoplu ateştoplu bayındırım
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın