toplum ne demek?

 1. Aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların tümü, cemiyet.
 2. Topluluk.
 3. Bilinçli bireylerden ve özellikle aralarında örgütleşme bağları ve karşılıklı görevler bulunan kişilerden kurulu topluluk. 2~ (Dar anlamda) Doğal eğilimlere değil, sözleşmeye dayanan, belirli ereklere ulaşmak için isteyerek kurulan, istenildiğinde dağılabilen insan topluluğu, birliği. Bir ilke üzerine kurulmuş birliktelik = ortaklaşalık (Gemeinschaft - Communaute'nin karşıtı olarak. Tönnies).
 4. (en)Society.
 5. (en)The community.
 6. (en)Socio-.
 7. (en)Community.
 8. (en)Social group.
 9. (en)World.
 10. (fr)Société
 11. (la)Societas

toplum baskısı

 1. Herhangi bir toplumun kendi üyeleri üzerinde kendi düşünce, istek veya davranış biçimlerini kabul ettirmek için sahip olduğu güç.
 2. (en)Social pressure, social oppression, social constraint, social influence.

toplum bilgileri

 1. Öğrencileri toplumsal yönden eğitmek, onlara içinde yaşadıkları toplumun yönetim düzeni, ekonomik özellikleri, geçmişi üzerinde gerekli bilgi ve anlayışları kazandırmak, yurttaşlığın hak ve görevlerini kavratmak amacıyla ilk ve ortaokullarda okutulan, konu ları genellikle tarih, coğrafya ve yurttaşlık bilgisi gibi bilim dallarından yararlanılarak seçilen ders.
 2. (en)Social studies.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

toplum baskısıtoplum bilgileritoplum bilgileri odasıtoplum bilimcitoplum bilimciliktoplum bilimcisitoplum bilimitoplum bilimleritoplum bilimseltoplum dışıtoplutoplu alıştırmalartoplu antentoplu ateştoplu bayındırım
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın