tembel bitler ne demek?

 1. Duyargaları üç ya da beş eklemli, devim yeteneği az olan ısırıcı bitler alttakımı. Genellikle hayvanların dışasalağı olarak yaşarlar.
 2. (fr)Ischnocères
 3. (la)Ischnocera

tembel hayvangiller

 1. Memeliler (Mammalia) sınıfının, dişsizler (Edendata) takımından, ağaçlarda yaşayan ve çok yavaş hareket eden, ön ayakları uzun ve kanca şeklinde kıvrık tırnakları olan, kulakları ve kuyrukları küçük, kılları uzun, yapraklarla beslenen, Amerika'da ormanlarda yaşayan bir familya.
 2. (en)True sloths.
 3. (fr)Bradypodidés
 4. (la)Bradypodidae, bradypus: yavaş ayaklı

tembel kedi sendromu

 1. Kedilerin ürolojik sendromu.
 2. (en)Lazy cat syndrome.

bitler

 1. Kanatlılar alt sınıfına giren, ağız yapıları sokup emmeye elverişli, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen bir böcek takımı.
 2. Eklem bacaklılar (Arthropoda) dalının, böcekler (Insecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınıfından, küçük ve yassı vücutlu, kanatları ikincil olarak kaybolmuş, ağız parçaları delici emici tipte, gelişimlerinde başkalaşım görülmeyen, memeli hayvanların derileri üzerinde dış asalak olarak yaşayan, kan emerek beslenen türlere sahip bir takım.
 3. Ağız yapıları sokup emmeğe elverişli, başları dar, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen, kanatsız böcekler takımı. Gerçekbitler.
 4. Geçmişte Phthiraptera takımında olduğu kabul edilen günümüzde ise Anoplura (kan emen bitler), Mallophaga (yapağı bitleri) ve Rhynchophthirina (fil bitleri) takımları olmak üzere 3 gruba ayrılan, insan, kanatlı ve memelilerde parazitlenen küçük, kanatsız, paraziter böceklerin genel adı. Anoplura alt dizisinde bulunan türler kan emerek beslenirken Mallophaga alt dizisinde bulunan türler yapağı, saç ve kılların keratin yapıları ve dermal sızıntıyla beslenmektedirler. Tüm gelişim evreleri konak üzerinde bulunur. Bulaşma temas yoluyla olmaktadır.
 5. (en)Lice.
 6. (al)Läuse
 7. (fr)Pou
 8. (la)Siphunculata, siphunculus: tüpçük
 9. (la)Anoplura x

Türetilmiş Kelimeler (bis)

tembel hayvangillertembel kedi sendromutembel olmaktembel tabiatlıtembel tembeltembeltembel tembel dolaşmaktembel tembel sürtmektembel tembel vakit geçirmektembel ülsertemtematema değiştirtema ile ilgilitema kataloğubitlerbitlerini ayıklamakbitlemekbitlenmebitlenme sonucu kaşıntıbitlenmekbitlabbitbit akarıbit allocationbit atamabit ayrıntıları
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın