bitlerini ayıklamak ne demek?

 1. (en)Delouse.

bitler

 1. Kanatlılar alt sınıfına giren, ağız yapıları sokup emmeye elverişli, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen bir böcek takımı.
 2. Eklem bacaklılar (Arthropoda) dalının, böcekler (Insecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınıfından, küçük ve yassı vücutlu, kanatları ikincil olarak kaybolmuş, ağız parçaları delici emici tipte, gelişimlerinde başkalaşım görülmeyen, memeli hayvanların derileri üzerinde dış asalak olarak yaşayan, kan emerek beslenen türlere sahip bir takım.
 3. Ağız yapıları sokup emmeğe elverişli, başları dar, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen, kanatsız böcekler takımı. Gerçekbitler.
 4. Geçmişte Phthiraptera takımında olduğu kabul edilen günümüzde ise Anoplura (kan emen bitler), Mallophaga (yapağı bitleri) ve Rhynchophthirina (fil bitleri) takımları olmak üzere 3 gruba ayrılan, insan, kanatlı ve memelilerde parazitlenen küçük, kanatsız, paraziter böceklerin genel adı. Anoplura alt dizisinde bulunan türler kan emerek beslenirken Mallophaga alt dizisinde bulunan türler yapağı, saç ve kılların keratin yapıları ve dermal sızıntıyla beslenmektedirler. Tüm gelişim evreleri konak üzerinde bulunur. Bulaşma temas yoluyla olmaktadır.
 5. (en)Lice.
 6. (al)Läuse
 7. (fr)Pou
 8. (la)Siphunculata, siphunculus: tüpçük
 9. (la)Anoplura x

bitlemek

 1. Birinin bitlerini ayıklamak.
 2. Kavga çıkarmak için bahane aramak.
 3. (en)/y/ to pick the lice off, delouse, louse.
 4. (en)Slang to pick a quarrel, pick a fight.

ayıklamak

 1. Bir şeyin içinden, işe yaramayan, gereksiz veya istenmeyen taneleri ayırıp çıkarmak, temizlemek
 2. Bir görevde gereksiz görülenleri işinden ayırmak.
 3. (en)Select.
 4. (en)Pick.
 5. (en)Comb out.
 6. (en)Weed out.
 7. (en)Clean out.
 8. (en)Grub up.
 9. (en)Pick over.
 10. (en)Sort.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bitlerbitlemekbitlenmebitlenme sonucu kaşıntıbitlenmekayıklamakayıklamaayıklama anahtarıayıklama kesmeayıklamamakayıklaayıkla pirincin taşınıayıklabirleştir
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın