tarama araştırması ne demek?

 1. Geniş bir evrenden kapsamlı, ayrıntılı ve derinliğine bilgiler elde etmek üzere başvurulan, ölçünlü bir görüşme çizinliğine dayanmakla birlikte soruların dile getirilmesi ve yanıtların verilmesinde belli bir özgürlüğe olanak tanıyan alan araştırma yordamı, bkz. görüşme, yığın görüşmesi.
 2. (en)Survey research.

tarama

 1. Balık yumurtası ile yapılan bir tür meze.
 2. Gölgeleri yol yol ve çizgi çizgi olan (resim, harita).
 3. Taramak işi.
 4. Hızlıca çift yönlü penalama.
 5. Televizyonda yayınlanmak üzere oluşturulan bir görüntüyü ince bir ışık demeti ile süpürerek, bir akımmıknatıssal dalgayı kipleyecek resme uygun imlemler elde etme.
 6. Televizyonda yayınlanmak üzere oluşturulan bir görüntüyü ince bir ışık demeti ile süpürerek, bir akımmıknatıssal dalgayı kipleyecek resme uygun imlemler elde etme.
 7. Bk. giriş.
 8. Bir elektron demetinin, alıcıda merceğin verdiği resmi çözümlemek, almaçta aynı resmi oluşturmak için, birincisinde ereği, ikincisinde görüntülüğü düzenli biçimde dolaşması.
 9. Bir bölgenin veya nüfusun özel bir amaç için ayrıntılı muayenesi.
 10. Cyprinidae familyasından olan sazan balığının yumurtalıklarının temizlenmesi, koruyucu katkı maddeleri eklenmiş tuzla salamura edilmesi, yarım fıçılara bir kat tuz, bir kat yumurtalık yerleştirilerek bir hafta bekletilmesi, tuzlu ve kanlı sularının süzülmesinden sonra ikinci kez fıçıya, yukarıda belirtildiği biçimde istiflenerek salamura edilmesiyle elde edilen havyar, sazan havyarı.

tarama ağı

 1. (en)Sweep net.

araştırma

 1. Araştırmak işi, taharri, araştırı, tetkik.
 2. Bilim ve sanatla ilgili olarak yapılan yöntemli çalışma.
 3. Bir gerçeği ortaya çıkarmak, bir sorunu çözümlemek ve eldeki verileri arttırmak için bilimsel yöntem ve tekniklerden yararlanılarak yapılan düzenli çalışma.
 4. (en)Research.
 5. (en)Exploratory.
 6. (en)Explorative.
 7. (en)Inquisitional.
 8. (en)Inquisitorial.
 9. (en)Investigative.
 10. (en)Inquiries.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

taramatarama ağıtarama alanitarama aleti kullanmaktarama anahtarıtarama anahtaritarama ateşitarama ateşi ettirmektarama atığıtarama cihazıtaratarabtarabatarabefsatarabenduzaraştırmaaraştırma aşamalarıaraştırma broşürüaraştırma evreniaraştırma filmi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın